FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Yetki İBB’de ama…

Yetki İBB’de ama…

Son yıllarda şikayetlerin hızla arttığı ve zaman zaman da kaldırılmaları gündeme gelen Adalar’daki faytonların sorumluluğunun ilçe belediyesine devri isteniyor.  Adalar Belediyesi başta olmak üzere ilçede bulunan Esnaf Odası ve Sivil toplum Kuruluşlarının bu yöndeki çalışmaları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bir türlü karşılık bulmuyor.
Fayton esnafının bağlı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve at ahırlarının işletmeciliğini yaptığı İSPARK, Adalar’ın simgesi olan faytoncuların sorunlarıyla ilgilenmezken, kaderleriyle baş başa terk ediyor. Adalar’da toplam 263 fayton ve 1,200 civarında atın bulunduğuna dikkat çeken Adalar belediyesi, uzun zamandır üzerinde çalışılmasına rağmen gerek UKAME gerekse İBB tarafından fayton yönetmeliğinin bir türlü çıkarılmaması üzerine bir açıklama yaptı. Zaman zaman şikayetlerin yoğunlaştığı faytonlar ile ilgili olarak her türlü yaptırımın İstanbul Büyükşehir Belediyesi uhdesinde olduğunu dile getirilen açıklamada Adalar Belediyesi, bu sektörün İBB yetki ve sorumluluk alanında olmasının bir dizi sorunu da beraberinde getirdiğini dile getirdiği açıklama da şunlara yer verdi.
“Adaların simgesi olan plakalı faytonlarla yapılan ulaşımın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin görev, yetki ve sorumluluk alanında olması, bir dizi sorunu beraberinde getirmektedir. Adalar Belediyesi’ne gönderilen yazılı (e-posta, dilekçe vb.) başvurularda en çok dile getirilen sorunlar arasında; hastalıklı, bakımsız ve yaralı atların faytonlara koşulması, atlara kötü davranılması caddelere ve sokaklara at pisliklerinin dökülmesi, fiyat tarifelerine özen gösterilmemesi, keyfi indirme ve bindirme yapılması ve faytoncuların bazılarının saygı kurallarına uymayan davranışlarda bulunması,  gibi birçok konu yer almaktadır.
Faytonların sorunları ve çözüm önerileri, ayrıca yetki devri yapılması konusunda bir çok yazışma yapılmış ise de, yazılarımıza cevap verilmemiş, veya sorunlara kalıcı çözüm üretilmediği gibi yetki devri de yapılmamıştır. Uygulamanın nasıl olması konusunda ise, faytonların Adaların simgesi olduğu, Adalar için değil, İstanbul ve Ülkemiz içinde, özellikle turizm yönünden olumlu bir görüntü sergileyen, Adalarımızın tarihi, kültürel, doğal ve çevre değerleri ile uyumlu olan fayton ulaşımın geliştirilerek, bundan kaynaklanan sorunların (ahırların yetersizliği, bazı faytonların mekanik aksamlarının sağlam olmaması, hasta ve zayıf atların faytonlara koşulması, bazı sürücülerin kılık kıyafetleri ile tutum ve davranışlarının uygunsuzluğu, atların pisliklerinden kaynaklanan kokular ve gübrelerin yollara dökülmesi) etkin bir denetim ve işbirliği ile giderilmesi gerektiği hakkında görüş yazılarmız İBB’ne gönderilmiş ve çalışmalar devam etmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanlığınca Çıkartılmak istenen Fayton Yönergesine, Adalar Belediyesi olarak her düzeyde toplantılara katılmamıza ve önerilerimi sunmamamıza rağmen halen bu yönerge çıkartılmamıştır. Beş adadaki sahipsiz hayvanlarla ilgilenmek üzere Belediyemizde 3 Veteriner hekim olması ve iş yoğunluğuna rağmen gerekli Veterinerlik hizmetleri de sunulmaktadır. Ayrıca İlçe tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile eşgüdüm halinde çalışılmakta olup, Ölen atların gömülmesi işlemleri de gerekli dezenfekteyi müteakip belediyemizce yürütülmeye çalışılmaktadır. Fayton sahiplerine ise plaka numarasına göre tespit yapıldığı ya da şikayet geldiği takdirde cezai işlem uygulanmaktadır.
Adalar Belediyesi olarak İstanbul Valiliği, Adalar Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Arabacılar ve Motorsuz Kara Taşıt Vasıtaları Esnaf Odası ile, bu sorunların çözümü konusunda bilgi paylaşımı yapılmakta ve ısrarla konu takip edilmekte ise de, maalesef olumlu sonuç alınamamaktadır. Zira Adalar Belediyesi’nin faytoncularla, faytonlarla ve atlarla ilgili görev, yetki ve sorumluluğu bulunmadığından bu konulardaki tüm başvurular (şikayetler ve dilekler) tarafımızdan görevli ve sorumlu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmektedir. Ayrıca at ahırları da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan İSPARK tarafından işletilmektedir”denildi. Ayrıca aynı açıklamada vatandaşların faytonlar ile ilgili olarak şikayetlerini, öneri ve isteklerin İstanbül Büyükşehir Belediyesi’ne de yapılması gerektiğinin altı çizildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.