FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

YENİ GİRENLERE 14 GÜNLÜK GÖZETİM

YENİ GİRENLERE 14 GÜNLÜK GÖZETİM

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu, hükümlü, sağlık çalışanı, sivil personel ve jandarması ile 11 bin 223 kişinin yaşadığı Maltepe açık ve kapalı cezaevinde dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemleri basın mensupları ile paylaştı.
Anadolu Cumhuriyet Savcılığına bağlı olarak çalışan Maltepe açık ve Kapalı Cezaevlerinde Koronovirisüne karşı olağanüstü önlemler alındı. Cezaevi kampüsü 3 adet L tipi ceza infaz müdürlüğü, 1 çocuk gençlik ceza infaz müdürlüğü,1 açık ceza infaz müdürlüğü, 1 jandarma koruma tabur komutanlığı bulunduğunu söyleyen Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili İhsan Kamil Akçadırcı, 10 bin 300 hükümlü ve tutuklunun bulunduğu cezaevinde 1371 kurum ve 522 jandarma personeliyle birlikte 30 sağlık personelinin bulunduğunu kaydetti.
Dünyanın her tarafında görülen ve binlerce insanın ölümüne neden olan konoravirüsüne karşı cezaevlerinde de önlemler artırıldı. Bu kapsamda Maltepe Açık ve Kapalı cezaevinde de her taraf düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Toplam 473 bin metre karelik alan üzerinde bulunan cezaevin de öncelikle hükümlü ve tutukluların bulunduğu yerler dezenfektasyonu periyodik olarak yapılıyor.
Cezaevinde alınan önlemler ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili İhsan Kamil Akçadırcı, ring araçları, personel servis araçlarının da dezenfekte edildiğini belirterek, ” Odalarında kalmakta olan hükümlü ve tutuklularımız izolasyona tabi tutulmakta, zorunlu olmadıkça odalarında bir değişiklik yapılmamaktadır. Ayrıca farklı odalarda kalan hükümlü ve tutuklularımızın birbiriyle görüşmesine müsaade etmiyoruz. Zorunlu olmadıkça avukat görüşü de dahil ziyaretler ertelenmiştir”dedi.
DENETİMLE SERBESTLİK ERTELENDİ
10 dakikalık haftalık telefon görüşmesini 20 dakikaya çıkardıklarını dile getiren Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili İhsan Kamil Akçadırcı,.hükümlüler, tutuklular ve personelin kişisel temasını asgari düzeye düşürdüklerini de kaydetti. Denetimle serbestlik faaliyetlerini toplu olarak ertelemiş bulunmaktayız. Bir istisnası, tekstil atölyemizi. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nin ihtiyaçlarına binaen sağlık personelimiz, doktorlarımıza maske üretmek üzere faaliyete geçirdik dedi. Cezaevinde, 1 Nisan tarihinden bu yana üçlü vardiya sistemine geçildiğini de sözlerine ekleyen Akçadırcı, “14 günlük periyotlar halinde cezaevi personelimiz farklı kurumlarda, yurtlarda ve evlerinde barındırılmak üzere hükümlülerle ve tutuklularla bulaş olmalarını engellemek için izolasyona tabi tutulmuştur” Cezaevine giren personelin kurulan 15 adet termal kamerayla vücut ısılarının ölçüldüğünü söyleyen Akçadırcı, “Buradan giren personelin ısı ölçümleri normal değilse ateş ölçümleri yapılmakta, mutlak suretle hastanelere sevki yapılmaktadır. Cezaevine gelen tutuklu ve hükümlüler için sağlık dosyaları oluşturuldu. Oluşturulan dosyaların yakın takibi yapılmakta, olumsuzluk oluşturmayan hükümlü ve tutuklularımız öncelikle 14 günlük karantina dediğimiz koğuşlarda müşahade altına alınmakta, burada da sağlık verileri takip edilmekte, bu verilerin olumsuz bir durumu olmadığı takdirde odalarına alınmaktadır. Olumsuzluk tespit edildiği anda da mutlak suretle hastaneye sevki yapılmaktadır”diye konuştu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili İhsan Kamil Akçadırcı, Cezaevinde sempton saptanmış, hastanelere sevk edilmiş hiçbir hükümlü ve tutuklu bulunmadığını kaydederek, cezaevine yeni gelen tutuklularında 14 gün karantina altına alındığını bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.