FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

VİRÜSE DAVETİYE ÇIKARTMAYIN!

VİRÜSE DAVETİYE ÇIKARTMAYIN!

Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramının kutlandığı 23 Nisan’da Büyükada Aya Yorgi kilisesine yapılacak olan ziyaretler ilçe halkını endişelendirmeye başladı. Ada halkı, 23 Nisan tarihinde Adalar’a giriş ve çıkışların yasaklanmasını isteyerek, “Aksi halde Koronavirisüne davetiye çıkartılmış olacak”dediler.
Haber Merkezi
1905 yılında inşa edilen ve 1909 yılında kullanıma açılan Aya Yorgi Kilisesi, yaklaşık 100 yılı aşkın yaz kış demeden on binlerce insan tarafından 23 Nisan’da ziyaret edilirken, bu tarihte kilise âdeta bir dilek cennetine dönüşüyor. Kiliseye gelen her dinden vatandaşlar hiç konuşmadan ve çıplak ayaklarla Ayayorgi yokuşuna tırmanırken, yollara ise ip çekiyorlar.
BU YIL YASAKLANSIN
23 Nisan’a sayılı günler kala Adalar halkı ise gelecek olan kalabalıktan endişe duymaya başladı. Korona virüsü nedeniyle her gün bir çok vatandaş yaşamını yitirirken, Adalılar bu yıl Aya Yorgi kilisesi ziyaretlerinin yasaklanmasını istiyorlar. Kiliseye giden tüm yolların yoğunlaşacağını ifade eden Adalar halkı, “Deniz ulaşım araçlarında ve hem de yürüyüş yollarında bulaşıcı riskini artıracağından korkuyoruz”dediler. Bunun için İstanbul Valiliğine de başvuru yapan Adalardaki bazı STK kuruluşları, ”
“Salgının önümüzdeki 1 ay içinde pik yapacağı ve azami izolasyona yönelik önlem alındığı bugünlerde, piknik, orman yürüyüşü, sahil gezintisi için en çok rağbet ettiği yerler arasında olan Adalar’a ziyaret talebi artıyor. Bu durum İstanbul ile Adalar arasında vapur ve motor seferlerinde yoğunluğa neden olduğu ve bu durum bulaşıcı riskini de beraberinde getirmektedir. Adalar’a en az 1.5 ay süreyle piknik-orman yürüyüşü ve sahil gezintisi amaçlı ziyaretlerin durdurulmasını istiyoruz”dediler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.