FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

VATANDAŞLAR AFETE HAZIRLANACAK

VATANDAŞLAR AFETE HAZIRLANACAK

Kartal Belediyesi ve AKUT Vakfı’nın 3 yıllık özverili çalışmaları sonucunda inşa edilen “Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi“ hizmete açıldı.
Esentepe’de bulunan Merkezin açılış törenine; Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçkin, Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Fehim Hava, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Meydana gelebilecek afet ve kazaların önüne geçebilmek ve afetler sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek adına vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla tasarlanan eğitim merkezinde, acil durum yönetimi kapsamında çok sayıda eğitim parkuru, uluslararası standartlar göz önüne alınarak, konunun uzmanları tarafından tasarlandı. Yaklaşık 8.500 m² alan üzerine kurulu olan Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nin eğitim sahasında; 15 metre yüksekliğinde ve bir yüzeyinde tırmanma duvarı bulunan Yüksekte Çalışma ve İp Erişimi Eğitim Kulesi, Trafik Kazaları ve Araçta Sıkışma İçin Araç Kesme Ayırma İstasyonu, Toplum Afet Müdahale Takımı Eğitim Sahası, L ve T şeklinde Hendek ve Kanal Kurtarma İstasyonları, Hasarlı Bina Geçici Sağlamlaştırma – Tahkimat istasyonu, Beton Kırma İstasyonu, Enkaz Kurtarma Eğitimi – Zorlu Giriş ve Tahliye İstasyonu, Dikey düzlemde 4m derinliğinde Kuyu, Rögar ve Kanalizasyon Kurtarma istasyonu ile birlikte Yatay düzlemde Dar Alan Kurtarma istasyonu bulunuyor. Merkezin eğitim alanları haricinde ise; konteyner park alanı, voleybol ve basketbol sahaları, çocuk oyun parkları, otopark, yürüyüş parkuru ve yeşil alan da yer alıyor. Merkezin yaklaşık 250 m² olan kapalı alanlarında ise; 100 kişilik seminer salonu, idari ofisler, toplantı odaları, engelli tuvaletleri, misafirhane ve depo bulunuyor. Kartal Belediyesi-AKUT Vakfı Toplum Afet Bilinçlendirme Merkezi’nde bulunan eğitim parkurunda, AKUT Vakfı kendi gönüllülerine eğitim vermenin yanı sıra, gönüllü vatandaşlara, bu alanda uzmanlaşmak isteyen şirketlere ve sivil örgütlere yönelik de eğitim programları düzenlenecek. Ayrıca AKUT’un uzman kadrosu tarafından vatandaşlara yönelik ilk yardım, ev kazaları ve temel afet bilinçlendirme eğitimi gibi çok çeşitli konularda da ücretsiz seminerler düzenlenecek.
Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, ” Kartal’da hepimizin canını yakan bina çökmesi olayı oldu. Bina yıkıldı veya deprem oldu, depremi ben Erzincan’da yaşamış olan biriyim.  Deprem geldiği zaman, insanın siyasi kimliğine bakmıyor, mezhebine bakmıyor, etnik kökenine bakmıyor, geldi mi herkesi birden götürüyor. Dolayısı ile bizim bu bilinçlendirmeyi, siyaset üstü düşünmemiz lazım. Bu sadece Kartal Belediyesi’nin görevi değildir”dedi.  AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki ise, “Bundan sonrasında bu tesis artık Kartallıların, İstanbulluların… Burada seminer salonundan tutun da ofis binalarına kadar bir işletmede ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahibiz. Mekânın içini insanlarla, ekiplerle, burada proje üretecek, çalışacak, bir şeyler gerçekleştirecek”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.