FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

TARİH YIKILIYOR!

TARİH YIKILIYOR!

Kartal’ın merkezinde bulunan ve Marmaray inşaatının şantiyesi içinde kalan tarihi şifa hamamı kaderiyle baş başa terk edildi. Vatandaşlar tarihi şifa hamamının kurtarılarak, turizme açılmasını istiyorlar.
AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYOR
Kartal’ın tam ortasında yer alan ve 1807 yılında Hacı Mustafa Paşa’nın mülkü olarak inşa edildiği öğrenilen ancak, rivayetlere göre de Yeniçeri Ağası Çalık Ahmet Paşa adına yapıldığı belirtilen Tarihi Şifa Hamamı kaderiyle baş başa terk edildi.
1974 yılında geçirdiği restore çalışmalarıyla orijinalliği bozulan tarihi şifa hamamı yıllara meydan okudu. Yaklaşık 212 yıllık tarihi hamam, Marmaray inşaatı başlamadan önce, çevresindeki binaların Devlet Demir Yolları tarafından kamulaştırılarak yıkılmasına rağmen korundu. Son 6 yıla kadar Soğuk, sıcak ve soyunma bölümlerinden oluşan 3 kubbesiyle Kartal ve bölge sakinlerine hizmet veren hamam inşaat sahasının içinde kalması ve yanında bulunan binanın yıkılması esnasında büyük zarar gördüğü için kapısına kilit vuruldu.
KARTAL’IN SİMGESİ
Hiç bir yetkilinin restorasyon yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgisinin olmadığı, 6 yıldır ise kimsenin kapısından içeri girmediği tarihi hamamın ayakta kalmaya çalıştığını belirten  vatandaşlar, “Tarihi hamam aslına uygun olarak restore edilerek, küllerinden doğmayı bekliyor. Burasının üç hisseli özel şahıslara ait olduğu söyleniyor. Ancak kime ait olursa olsun, burası tarihi bir yapıdır. Hamam günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Kayıtlara göre; 1087 yılında yapılan tarihi hamamın hali ortada. Marmaray inşaatı sırasında büyük zarar gören tarihi bina adeta sahipsizlikten yıkılmamak üzere direniyor. Tarihi eserler bulundukları yerin kimliği sayılır. Yıllarca ayakta kalan bu eserin bir an önce restore edilerek, turizme açılmasını ve atalarımızdan bize miras kalan bu eserlere sahip çıkılmasını arzu ediyoruz. Tarihi hamamın Kartal’ın yok olmaya yüz tutan tarihi eserlerinin arasında yer almasını istemiyoruz. Bina bölgemizin tarihi hakkında ipuçları verecek kadar sağlam duruyor. Burada arkeolojik ve bilimsel çalışmaların yapılmasını da istiyoruz”dediler.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.