FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

SANAYİ VE ÜRETİMİN LOKOMATİFİ

SANAYİ VE ÜRETİMİN LOKOMATİFİ

Türkiye’de Meslek Teknik Liselerine şimdiye kadar çok fazla önem verilmedi. Özellikle İmam Hatip Liselerinin yapıldığı ülkemizde Teknik Meslek Liselerinin önemini dünyayı etkisi altına alan ve insanlığa büyük darbe vuran Koronavirüsü (Covid 19) hatırlattı.
Virüsün ülkemizde ortaya çıkmasının hemen ardından, başta maske, kolonya ve dezenfektanlar karaborsaya kadar düştü. Maliyetleri çok düşük olan maskelerin fiyatları 25-50 TL arasında satılmaya başlanırken diğer dezenfektan ürünleri ise piyasa da kalmadı.
İşte tam bu dönemde; devreye Teknik Meslek Liseleri girdi. Türkiye’de şimdiye kadar göz ardı edilen meslek liseleri Koronavirisü ile mücadele de cephenin ön safhında yer aldılar.
MASKE ÜRETİMİ YAPIYORLAR
Kartal’da bulunan Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Lisesi sağlık çalışanları için maske üretimine başladı. 3D yazıcılar aracılığıyla fabrika gibi üretime geçen Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Lisesi günde 500 adet ürettiği maskeyi başta sağlık kuruluşları olmak üzere ihtiyacı olan diğer kurum ve kuruluşlara gönderiyor. Sadece İstanbul’un değil Anadolu’da da bir çok sağlık kuruluşunun ihtiyacı Kartal Şehit Öğretmen Hüseyin Ağırman Mesleki ve Teknik Lisesi’nden karşılanıyor.
DEZENFEKTAN ÜRETİLİYOR
Öte yandan ise Kartal Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri virüsle mücadele kapsamında karaborsaya düşen dezenfektan üretmeye başladı. Okul Müdürü Gökhan Eker, İstanbul Anadolu Yakası’nda sadece 4 okulda dezenfektan üretimimin yapılabildiğini belirterek günlük 10 ton üretim kapasitelerinin olduğunu söyledi.
BELEDİYE’DEN DESTEK
Teknik ve Meslek liselerinin bu girişimlerine Kartal Belediyesi ise kayıtsız kalmadı. Hijyen ürünlerinin üretimini için düğmeye basan okullara Kartal Belediyesi’de destek veriyor. Belediye, dezenfektan üretiminin gerçekleştirildiği Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 2 ton klor bazlı hidroklorik solüsyon satın aldı.
İŞGÜCÜNÜN MESLEK KOLU
Kalkınmış ve refah düzeyini yakalamış bir Türkiye’nin geleceği, eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçer. Bunda da mesleki eğitimin payı oldukça büyüktür. Gençlerin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi gerekir.
Böylelikle yetiştirilecek nitelikli işgücünün ekonomiye kazandırılması sağlanmış olur. Nitelikli mesleki teknik eğitim alınarak sanayi, bilişim ve hizmet sektörlerinde istihdam sağlanmış olur.
Genel lise öğrencileri, öğrenimleri sırasında bir mesleki beceri edinememektedirler. Üniversiteye giremeyen genel lise mezunu işsizlikle yüz yüze kalır. Meslek lisesi öğrencileri ise teknik bilgi ve becerilere sahip ara eleman veya teknisyen olabilirler.
Ayrıca eğer isterlerse kendi alanlarında yüksek öğretimede devam edebilirler. Okullardan alınan ek puanda buna katkıda bulunur. Türkiye’de gençlerin meslek liselerine yönelik ilgisi olması gerekenin çok altında. Bunun temel nedeni gençlerin iş bulma olanaklarının üniversite mezunu öğrenciler için daha fazla olduğunu düşünmeleridir.
Oysa üretim, sanayi nitelikli ara eleman bulamamaktan şikayetçidir. Bütün bunların üstüne bir de üniversite mezunlarının işsiz kalma oranını da eklersek meslek liselerine ilginin artması için bir şeyler yapılması gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır.Kısacası genç nüfusumuzu avantaj ya da dezavantaj olarak görebilmemiz tümüyle bu nüfusun eğitimli olup olamamasına bağlıdır. Diğer yandan her gencin üniversite eğitimi alması her şeyden önce gerçekçi değildir. Batılı ülkelerde de bu böyledir. Üniversite mezunlarına da meslek lisesi mezunlarına da bu toplumun çok ihtiyacı vardır!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.