FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

NOKTA ATIŞI YASA

NOKTA ATIŞI YASA

Şehir Üniversitesi’ni kapatmak için hazırlanan yasa jet hızıyla komisyondan geçti
Kartal Dragosta bulunan ve kuruculuğunu eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vurulmak için hazırlanan yasa tasarısı, komisyondan geçti.
Kurucuları arasında Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ait olan Şehir Üniversitesi’nin Halkbank’a olan kredi borçlarından dolayı kayyum atanmıştı.
Vakıf üniversitelerinin faaliyetlerinin durdurulması, öğrencilerinin eğitiminin devamı gibi konularda da düzenlemeye yer verilen teklifin 13. maddesinin, Şehir Üniversitesi’ni kapatmaya imkan tanıyacak şekilde hazırlanması dikkat çekti. Düzenlemeye göre, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 11. maddesinde yapılan değişiklikle kayyım atanarak garantör üniversiteye devredilen bir vakıf üniversitesinin ekonomik olarak borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği her dönem sonu kontrol edilecek. Garantör üniversitenin kararı ve YÖK’ün onayı ile üniversitenin faaliyet izni kaldırılabilecek. Bu durumda kurucu vakfa atanan kayyımın görevi sona erecek ve vakıf üniversitesinin tüm mal varlığı garantör üniversiteye devredilecek. Şehir Üniversitesi’nin kapanmasının önünü açan yasa teklifine muhalefet partileri karşı çıktı.
MUHALEFETE CEZA İÇİN KAPATILDI
İlk kurulduğunda başta CHP’li Kartal eski Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün de karşı çıktığı Dragos Tekel arazilerine kurulan Üniversite’nin kapatılmasını kolaylaştıracak yasa çalışmasına yine CHP’li vekiller karşı çıktı. Üniversiteyi savunan CHP’li Utku Çakırözer, “Hem Genel Kurul’da hem de Plan Bütçe Komisyonu’nda birçok sektöre maddi imkanlar, aflar ve ödeme kolaylıkları çıkardık, bunu da hep o sektör yaşasın, o sektörde istihdam edilen insanlar yaşasın diye çıkardık ama ilginç bir şekilde iktidar, geçtiğimiz aylarda, büyük olasalıkla tabii yorumu size aittir, içinden çıkan muhalif hareketlere tepki olarak bir üniversiteyi ve onu kuran vakfı resmen kapattı, adı kapanma olmadı da devredildi. Aslında bakarsanız, üniversite ve onun kurucu vakfı biz bunu ödemek istiyoruz diye çok talepte bulundu, buna bir ödeme kolaylığı sağlanabilir mi diye ama işte, medya kuruluşu satın alınsın diye kredi veren kamu bankaları bile buna sırt döndü ve bu noktada da Şehir Üniversitesi bir başka üniversiteye devredildi, vakfına kayyum atandı. Geldiğimiz noktada da bu madde çok açık bir şekilde nokta atışı ile Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasını içeriyor” dedi.
KAPANMAYACAĞI AÇIKLANMIŞTI
Şehir Üniversitesi’ne önce Halkbank, kredi borcu nedeniyle hesaplarına tedbir kararı koymuş daha sonra ise üniversite garantörü olan Marmara Üniversitesi’ne devredilerek kurucusu Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyım atanmıştı. Bu süreçte akademik kadrosu ve bilimsel çalışmaları ile öne çıkan Şehir Üniversitesi’nin akademik faaliyetlerine devam edeceği ve kapatılmayacağı açıklanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.