FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol, hükümetin Koronavirisü ile mücadele kapsamında vatandaşlara yaptığı sosyal yardım programı ve işten çıkarmalara yasak getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
2 milyon 111 bin haneye geçtiğimiz hafta içinde biner TL nakdi destek verildiğini hatırlatan AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol, dağıtılan bu yardımdan yararlanamayan 2 milyon 300 bin haneye de yardım yapılacağını söyledi. Yapılacak olan yardımların evlerde teslimi yapılacağını ve bu nedenle her hangi başvurunun söz konusu olmadığını dile getiren Akyol, vatandaşların evlerinden çıkmamaları gerektiğini söyledi.
Bu süreçte dar gelirli ve yardıma muhtaç aileler ile işyerini kapatanlara desteğin aralıksız sürdürüleceğinin altını çizen Akyol, dün getirilen işten çıkartmaya getirilecek yasak ile ilgili de kamuoyuna bilgi verdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı, görüş alınmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildiğini vurgulayan AK Parti Kartal İlçe Başkanı Gürkan Akyol, ” Toplam 62 maddeden oluşan yasa taslağı uyarınca, İş Kanunu’na geçici madde ile ekleme yapılarak COVİD-19 tedbirlerinin uygulandığı dönemde işten çıkartma yasağı getirilecek. İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin iş sözleşmesi, üç ay süreyle feshedilemeyecek. Fesih yasağı uygulanan hallerde işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. İşten çıkarma yasağı süresini Sayın Cumhurbaşkanımız 6 aya kadar uzatabilecek. 15 Mart 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılan işçilere ve bu tarihten sonra işten çıkartılıp da işsizlik ödeneğinden istifade edemeyen işçilere İşsizlik Fonu’ndan günlük 39.24 TL, aylık ödeme 1.177 TL olacak. Ücretsiz izne çıkartılarak ücret desteğinden yararlanan işçinin işveren tarafından çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde sosyal güvenlik kanunundaki para cezalarının dört katı tutarında ceza uygulanacak”dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.