FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

KADERİ MAHKEMEDE

KADERİ MAHKEMEDE

Kartal’da Kentsel Dönüşüm Alanı olarak imara açılan arazide Bölge İdare Mahkemesi heyeti uzmanlarla incelemelerde bulundu.
Hasan DEMİR
Kartal’ın en büyük arazileri arasında yer alan eski otopark alanının bir bölümünün “Kentsel Dönüşüm Alanı” olarak imara açılması vatandaşların tepkilerine neden oluyor.
İmar planlarında Spor tesisi ve yeşil alan olarak geçen, eski otopark arazisi geçtiğimiz dönem Kartal ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından imara açıldı. Arazi sahibi Türkiye İş Bankası, alanın bir bölümünü Kartal Belediyesi’ne park alanı bir bölümünü de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hibe ederek buraya “Manzara Adalar” temasıyla gökdelen dikti. Kartal Belediyesi hibe edilen alanı imar planına park alanı olarak işlerken, İBB ise kendi payına düşen alanı “Kentsel Dönüşüm Alanı” olarak imara açtı.
Karlıktepe Mahallesi 2274/408 parselde yer alan Kentsel Dönüşüm Alanı’nın iptal edilerek yeşil alan kalması amacıyla CHP eski Meclis Üyelerinden İbrahim Doğan 2012 yılında mahkemeye başvurarak hukuk mücadelesi başlattı. Arazinin KİPTAŞ’a devredileceğini öne süren Doğan’ın başvurusu üzerine, 9. idare mahkemesi araziye gelerek uzmanlar eşliğinde keşif gerçekleştirdi.
MAHALLELİDEN EYLEM
1/1000’lük imar planlarını hazırlayan Kartal Belediyesi’nin de CHP eski Belediye Meclis Üyesi İbrahim Doğan’ın aleyhine taraf olduğu dava nedeniyle alana mahkeme heyetinin geldiğini duyan bölge sakinleri araziye koşarak eylem yaptılar. Kartal Kent Konseyi Başkanı Avukat Türkan Kurtulmaz Öztürk’ün de destek verdiği mahalle sakinleri Mahkeme heyetiyle görüşerek arazinin spor ve yeşil alan olarak kalmasını istediler. Kartal Belediyesi’nin dava dan çekilmesini de talep eden bölge sakinleri, İstanbul da olduğu gibi 35 bini aşan nüfusuyla mahallemizde de yeşil alan ve parkların yetersizliği bir yana, olası bir depremde sığınacak, toplanacak bir alanımız dahi yoktur. Mahallemiz sınırları içinde bulunan 60 dönümlük bir alan, 1972 yılı planlarında, 2007 Nazım planında ve 1/1000’lik 2006 planlarında “Açık ve Kapalı Spor Alanı” olarak belirlenmesine rağmen, 2012 yılında İBB yönetimince, kamu yararı ve hakları göz ardı edilerek, yasalara ve plan ilkelerine aykırı bir biçimde plan tadilatı yapılarak imara açılmıştır. İBB Yönetimi, kendisine ayırdığı 20 dönümlük bir araziyi de konut inşa ederek betonlaştırmak istemektedir. Dönemin İBB yönetimi bu alanda sosyal donatı alanını yok ederek açıkça kamu suçu işlemiştir. Önceki dönemin yerel yönetimlerince yapılan bu uygulamanın imar bütünlüğüne ve plan ilkelerine aykırı olduğu ilgili yasada açıkça belirtilmektedir. Kamu yararı taşımayan bu plan tadilatının yasalara aykırı olması nedeniyle iptal edilmesini Mahalle halkı olarak talep ediyoruz. Mahallemizin ihtiyacı yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı değildir. Mahallemizin ihtiyacı Deprem toplanma alanıyla birlikte, nefes alacağımız çocuklarımızın oyun ve sportif faaliyetler gösterebileceği yeşil alanlardır” dediler.
BETONLA RANT KAPISI OLACAK
Davayı açan Belediye eski Meclis Üyesi İbrahim Doğan ise yaptığı açıklama da, hukuk mücadelesine sonuna kadar devam ettireceğini dile getirdi. 60 dönümlük arazinin 1972 yılında yapılan imar planlarında ve 2007 yılında gerçekleştirilen Nazım Planında ve 1/1000’lik 2006 planlarında “Açık ve Kapalı Spor Alanı” olarak belirlendiğini belirterek, “Ancak arazi  2012 yılında 1/5000’lik planla bu parsel bazında spor alanı olmaktan çıkartılarak konut+ ticari alan olarak imara açıldı. İş Bankasına ait gökdelenler bu arazi üzerine kuruldu. İş Bankasının İBB’ye hibe ettiği 20 dönümlük alan da şimdi konut alanına dönüştürüldü. Konut alanının kamusal olarak hiç bir fayda getirmeyecektir. Bölgemiz deprem fayı hattı üzerinde olduğu bir gerçektir. Burasının deprem toplanma, sosyal donatı, spor ve yeşil alan olarak korunmasını istiyoruz. 8 yıldır verdiğim hukuk halen tecelli etmedi. Umarız ki; bir an önce mahkeme bizim haklılığımızı bir şekilde tescil eder. Hiç değilse İBB’ ye kalan bu 20 dönümlük alan tekrar plan tadilatı yapılarak bu alan deprem toplanma alanına dönüşür” dedi.
BELEDİYE AVUKATI: “KONUT DEĞİL, KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI”
Bölgenin 1/1000’lik imar planlarını yapması nedeniyle dosyaya müdahil olan Kartal Belediyesi avukatları ise bilirkişinin incelemeleri sırasında alanın “Kentsel dönüşüm alanı” olarak imara açılmasını savundular. Belediye avukatları, imar planlarının iptal edilmesi halinde Manzara Adalar’ın yıkımının da gündeme geleceğini belirterek, “Böyle bir karar çıkması halinde Belediye bu binaların tüm masraflarını karşılamak zorunda. Buna da Kartal Belediyesi’nin bütçesi yetersiz kalır. İBB’ye terk edilen alan konut alanı olarak değil, Kentsel Dönüşüm alanıdır. Kartal’ın diğer bölgelerinde yapılacak dönüşüm için buraya geçici konutlar yapılması amacıyla planlarda yer aldı”dediler.

GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYINIZ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.