FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

İşçilerden Kartal Belediyesi’ne ültimatom

İşçilerden Kartal Belediyesi’ne ültimatom

DİSK Genel-İş Sendikası bağlısı Kartal Belediyesi çalışanı yüzlerce işçi Belediye binası önünde toplanarak eylem gerçekleştirdi. Çeşitli sloganlar eşliğinde Ataşehir, Kadıköy ve Maltepe işçilerinin de destek verdiği eylem de işçiler yaklaşık olarak 6 aydır devam eden ve 81 maddeden oluşan sözleşmenin ancak 21’inde anlaşma sağlanmasının ve teklif edilen ücretlerin çok düşük olmasını öne sürerek Belediye yönetiminden taleplerini tekrarladılar.
“5547,5548,
Sözleşme mağduru yaklaşık 2000 işçi aylardır mağdur olduklarını, aldıkları ücretlerin asgari ücretin dahi altına düşmesinden dolayı ekonomik olarak bitik olduklarını haykırarak, özellikle fazla mesai ücretlerinin vergi dönemine getirilip geç yada hiç ödenmemesinden duydukları rahatsızlığı sloganlar eşliğinde tekrarladılar. Fazla mesai ücretlerinin gecikmesinden dolayı bankalara faizler ödemek zorunda kaldıkları için mağdur olduklarını artık bu mağduriyetin giderilmesi taleplerini hep bir ağızdan haykırdılar.
5549,5550,
İşçiler yıllardır bekledikleri kadroların da verilmediğini, adaletsiz vergi yükü ve taşeron şirket patronlarının sırtlarından elde ettikleri karların belediye şirketlerine geçmesinin ardından birşeyin değişmediğini, ceplerine fazladan tek kuruş girmediğini, asgari ücret faklarının ve enflasyon farklarının da ödenmediğini ifade ettiler. 4+4’lere mahkum edildiklerini seslendiren işçiler insan onuruna yakışır çalışma şartları ve geçinebilecek oranda ücret taleplerini yinelediler. Kartal Belediyesi yetkililerine seslenen işçiler, yönetimin işin ciddiyetini anlamaları gerektiğinin altını çizerek son 46 günleri kaldığını, eğer sözleşme imzalanmazsa greve gideceklerini hatırlattılar.
5551,5552,
CHP’li Belediyelerde böylesi gecikmelerin oldukça fazla olması kamuoyunda rahatsızlık yaratırken, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün Apartman görevlilerine sarfettiği, “Unutmayın Ankara’da bir kardeşiniz var. Diyeceksiniz Ankara’da Kılıçdaroğlu diye bir kardeşim var bizden birisi, bizi bilen birisi, bizi savunan birisi, bizim sorunlarımızı dile getiren birisi diyeceksiniz. Siz bunu söylediğiniz zaman ben bundan büyük bir gurur duyacağım evet bütün apartman görevlileri benim kardeşim ve bende onların sözcüsü olmaktan onur duyuyorum.” sözlerinin heba olduğu da bir gerçek. Ayrıca CHP’li Belediyelerde asgari ücretin 3100 lira olmasını da Genel Başkan istemişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.