FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

İLÇE DIŞINA ÇIKARTILIYOR

İLÇE DIŞINA ÇIKARTILIYOR

Yıllardan beri Adalar’da trafik terörü oluşturan akülü araçlara karşı Adalar Belediyesi savaş açtı. İlçede bulunan akülü araçlar zabıta tarafından el konuluyor.
Haber Merkezi
SİT alanı olması nedeniyle motorlu araçların girmesinin yasak olduğu Adalar’da sadece engelli vatandaşların raporları doğrultusunda alabildikleri akülü araçların sayısının artması üzerine ilçe Belediyesi harekete geçti. Belediye ekipleri UKOME kararıyla akülü araçları toplamaya başladı.
Şehir içi ulaşımı sağlayan faytonların kaldırılıp kaldırılmaması noktasında kamuoyunda tartışmaların her geçen gün büyüdüğü Adalar’da bu kez de akülü araç kullanımı toplumu ikiye böldü.Zaman zaman trafik kazalarına neden olan akülü araçlar belediye ve emniyet ekipleri tarafından toplanmasına, ilçe sakinlerinin bir kısmı destek verirken, karara bir kısmı ise karşı çıkıyor.
MALTEPE GÖTÜRÜLÜYOR
İstanbul III nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kurulu tarafından 1999’da tüm yolların prensipte yaya yolu olarak belirlenen Adalar’da toplanılan akülü araçlar Belediye’ye ait çıkartma gemileriyle Maltepe Çıkartma Kapak Atma Sahası’na getiriliyor. Burada muhafaza altına alınan akülü araçlar, sahiplerinin Adalar’a araçlarını tekrar götürmeme şartıyla iade edileceği belirtildi. Akülü araçların toplatılmasıyla ilgili olarak Adalar Belediyesi sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Açıklama da Adalar’ın SİT alanı olduğunu dile getiren Belediye yetkilileri, “İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu 16.6.1999 tarih ve 11012 sayılı kararı ile Adalar’daki bütün yolların prensipte yaya yolu olması öngörüldüğünden kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetleri için kullanılmak üzere kısıtlı miktarda araç kullanılabileceği belirlenerek bunun dışında araç kullanımı yasaklanmıştır. Kurulun 25.6.2013 tarih ve 1310 Nolu Kararında ise İlçemiz genelinde kullanılabilecek motorlu-akülü araçların kullanımı belirli ilkelerle sınırlandırılmıştır. Bilindiği üzere İlçemiz genelinde UKOME kararıyla belirlenen yayalaştırılmış yollara akülü araç ya da bisiklet girişinin engellenmesi amacıyla Belediyemiz ve İBB Zabıta Ekiplerince Temmuz ayında uyarı çizgileri çekilerek, tabelalar yerleştirilmiştir. Yapılan tüm bu uygulamalara ve uyarılara rağmen trafik sorunu, şikayetler ve kazalar devam ettiğinden İBB, Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü işbirliğiyle Adalar genelinde yasalarla belirtilen kurallara uymayarak kullanılan ya da park halinde bırakılan akülü araç/bisikletlerin toplanılmasına başlanmıştır. Bu çalışmalar esnasında tutanak tutularak toplanan araçlar 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre işlem yapılarak, Belediyemize ait çıkartma gemisi ile Maltepe Çıkartma Kapak Atma Sahasına götürülecek ve Adalar İlçe Sınırlarına tekrar sokulmaması şartıyla sahiplerine teslimi yapılacaktır. Daha planlı, güzel ve yaşanabilir Adalar için denetimlerimiz devam edecektir”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.