FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

DEVLET KARTALDA

DEVLET KARTALDA

Kartal Orhantepe Mahallesi Sema Sokak’ta bulunan Yeşilyurt isimli 8 katlı apartman bilinmeyen bir nedenle çöktü. Büyük bir facianın yaşandığı olayda üç kişi yaşamını yitirdi. Altında tekstil atölyesinin de bulunduğu 8 katlı apartman akşam saatlerinde büyük bir gürültü ile çöktü. 14 daireli olan ve son üç katının kaçak olduğu tespit edilen binanın çökmesinin ardından olay yerine Kartal’ın yanısıra çevre ilçelerden ambulans, itfaiye ekipleri sevk edildi.
ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILDILAR
Binanın altında bulunan tekstil atölyesinin olay anında kapalı olduğu belirtilirken enkaz altında bulunan bina sakinlerinin kurtarılması için yoğun caba sarfedildi. Çevre illerden gelen arama kurtarma ekiplerinin de katıldığı çalışmalara hassas burunlu köpeklerde kullanıldı. Enkaz altından çıkarılan yaralılar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
14 DAİRE VARDI
Olayın duyulmasının ardından Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kaymakam Abdullah Demir olay yerine giderek incelemelerde bulundular. Belediye Başkanı Altınok Öz, binanın eski yapılardan olduğunu dile getirerek, yapılan tespitlerde son üç katının ruhsatsız ve kaçak olduğunu söyledi. Öz binanın 14 daireli ve içinde 43 kişinin yaşadığının öğrenildiğini kaydetti.
YEŞİLYURT’UN YAKINLARI
Taşıyıcı kolonlarından seslerin geldiği ve iki saat sonra da yıkıldığı bildirilen binanın Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Avukat Hüsnü Yeşilyurt’un akrabalarına ait olduğu öğrenildi. Belediye Başkanı Altınok Öz, binanın binanın 1992 yılında alınan ruhsattan sonra yapımına başlandığını ve 4 katlı konut olduğunu belirtti. Giriş katının ve altında işyeri bulunduğu belirtilen binanın yapımıyla ilgili olarak kendilerinin alakasının bulunmadığını dikkat çeken Öz, “Ancak yapılan bu binaya 1994 sonrasında kaçak üç kat daha ilave edilmiş. Bu nedenle de çeşitli tarihlerde ceza kesildiğini tespit ettik” dedi.
KARŞISINDAKİ BİNALAR YIKILDI
Belediye Başkanı Öz, çöken binanın karşısında bulunan iki ayrı parseldeki binalarında bir süre önce sahipleri tarafından riskli bulunduğu için yıkıldığını kaydetti. Bu bina içinde her hangi bir risk bulunup bulunmadığına yönelik müracatların bulunmadığını söyledi.
SOYLU OLAY YERİNE GELDİ
İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Meclis Başkanı ve AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Binali Yıldırım’da Kartal’a gelerek arama kurtarma çalışmalarını takip ederek,. Yetkililerden olayla ilgili olarak bilgi aldılar. TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Kartal’daki bina çökmesine ilişkin, “Allah böyle afetleri ve acıları bir daha yaşatmasın. Bu olay bize şunu gösteriyor. Emniyet her şeyden daha önemli. Aşırı iştah yüzünden kurallara kaidelere, fennine, tekniğine uymadan ‘Aman bir şey olmaz. Benim temelim sağlam, demirim fazla.’ gibi düşüncelerle yapılmış binanın üzerine hiçbir tedbir almadan ilaveler yaparsanız büyük bir riskle karşı karşıya kalmak kaçınılmaz oluyor.” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Bütün Bakanlığımızın ilgili birimleri buradalar, Valiliğimiz koordinasyonunda çalışmayı yürütüyorlar. Önceliğimiz vatandaşlarımı göçük altından çıkarmak. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyorum. Emniyet amacıyla 2 binayı boşalttık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ilgili birimleri olayın tespitlerini yapacaklar”
“DEPREMDEN DAHA YÜKSEK BİR SES”
Kartal’da çöken binanın karşısındaki aparmanda yaşayan Cansu Küçükkaya dehşet anlarını anlattı. 15 dakika önce yıkılan binanın önünden geçip evine geldiğini anlatan Küçükkaya, “Oturma odasına geçtim. Bir ses, gürültü… Depremden daha yüksek bir ses. Telefondaydım. O yüzden saati biliyorum. Saat 4’ü 3 geçe. Kıyamet koparcasına ses gürültü vardı. Tam öncesinde bu binaya bir çocuk giriyordu. Apartmana girmeden onu sevmiştim. Komşumuzun kızı. Tam o girdi. İçerde o da var. Her yer dumandı. Bina yıkılmış görüntüsü yoktu en başta. Toz dağılmaya başladı. 5 dakika sonra ambulansı aradım. Telefona baktım.  Görüntü açılınca gördüm ki; bina yıkılmış. Hiç fakına varmadım. Binada 14 daire vardı.” dedi.  

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.