FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

DAVUTOĞLU ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

DAVUTOĞLU ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Meclis’e sunulan kritik düzenleme infaz tasarının hemen ardından çıkarılan Yüksek Öğretim Kanununda yapılan düzenlemeye Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, tepki gösterdi.
Kuruculuğunu yaptığı ve AK Parti hükümeti tarafından el konulan Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasını kolaylaştıran vakıf üniversitelerinin özerkliğini kısıtlayan düzenlemeye ile ilgili olarak Davutoğlu, “Çıkan bir yasayla, bir taraftan disiplin düzenlemeleri kisvesi altında akademik özgürlüklere ciddi kısıtlamalar getirilirken diğer taraftan özgün ve başarılı bir vakıf üniversitesi olan Şehir Üniversitesi’ni kapatacak ve diğer vakıf üniversitelerinin üzerinde “Demokles Kılıcı” oluşturacak bir sürece kanuni gerekçeler hazırlanmıştır. Şehir Üniversitesi 12 Eylül’ün kasvetli günlerinin etkisi devam ederken yeni bir zihniyet ve düşünce iklimi üretmek isteyen bir grup genç tarafından kurulan ve 28 Şubat’ın sert sınavlarında olgunlaşarak bir düşünce geleneği oluşturan Bilim ve Sanat Vakfı’nın kırk yıllık birikiminin özgün, özgür ve özgüvenli bir ürünüydü”dedi.
FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ KARŞIYDI
Kuruculuğunu yaptığı vakıf tarafından Kartal Dragosta Tekel arazisi üzerine kurulan Şehir Üniversitesi’ne FETÖ terör örgütünün de karşı çıktığını vurgulayan Davutoğlu, “İnsanlık tarihi kaba güce dayalı dogmatik zihniyet ile özgün düşünceye öncülük eden özgür zihniyetin mücadelesinin ürünüdür. Kimileri her türlü zorluk içinde yeni hikmet ve bilgi ocakları kurmuşlardır; kimileri ise var olan bilgi ve hikmet ocaklarını yıkmışlardır. Tarihimiz 1251 yılında Moğol muhasarası altındaki Konya’da Karatay Medresesi’ni kuranları da, 1258’de Bağdat’ı işgal ederken önce medrese ve kütüphaneleri yıkan Moğolları da yazmıştır. Aynı tarih kaba güce dayanan Moğolların yok oluşuna da, her an düşecek denilen bir şehirde kurulan Karatay Medresesi’nin asırlarca yaşamasına da şahit oldu.Tarihte bir çok benzer tecrübenin ortaya koyduğu bir gerçek vardır: Cehaletin dayattığı tekdüzelik ile özgünlük, dogmatizm ile özgürlük ve köleleştirilmiş bir zihin ile özgüven birlikte yaşayamaz. Bunun içindir ki köleleştirilmiş zihinlerle onlarca üniversite kurmakla birlikte tek bir özgün düşünce eseri üretemeyen FETÖ de, özgün düşünme ve sorgulama yeteneğini yok eden otoriter bir sadakat anlayışına dayalı zihniyet sahipleri de Şehir Üniversitesi’ni bir tehdit odağı olarak görmüşlerdir. Biz gidersek bu ülkede eğitim özgürlüğü adına edinilen kazanımlar yok olur diyenler kendi rakiplerinin cesaret edemeyeceği bir hukuk katliamına imza atmışlardır. Bu süreçte Şehir Üniversitesi’ni tasfiye etmek isteyenler aslında ülkemizin hukuk düzenine, finans sistemine, yüksek öğretim yapılanmasına, sivil toplum anlayışına ve siyaset kurumunun odağı olan TBMM’nin itibarına onulmaz bir darbe vurmuşlardır.İlerde bir utanç vesikası olarak anılacak olan bu süreçte hukuk düzeni darbe yemiştir, çünkü tapu sicillerinin mülkiyet emniyetinin esası kabul edildiği modern tarihimizde ilk kez mahkeme kararı olmadan talimatla ve idari işlemle tapu iptalinden istenilen kararı vermeyen mahkeme heyetlerinin değiştirilmesine kadar temel hukuk ilkelerini ayaklar altına alan her türlü işlem gerçekleştirilmiştir”dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.