FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Kademeli normalleşmeyle birlikte vaka sayılarının tekrar 20 bini aştığı bugünlerde İstanbul için korkutan açıklama geldi. Salgında en çok vakaya sahip illerden biri olan megakentte test pozitiflik oranının yüzde 10’u geçtiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi, üçüncü dalgaya geçildiğini, henüz pik noktasına dahi ulaşılmadığını belirtti.
Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı risk haritasında ‘yüksek riskli iller’ kategorisinde yer alan İstanbul’da durum iyi gitmiyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz İstanbul’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinin üçüncü dalgaya geçtiğini belirtti.
‘HENÜZ PİK NOKTASINA ULAŞMADIK’
“Test pozitiflik oranları yüzde 10’u geçti. Zaten 7 günde görülen 100 bin kişideki enfeksiyon oranı da 178 gibi oldukça yüksek bir rakam. Durum, üçüncü dalganın İstanbul’da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor” diyen Prof. Dr. Yavuz açılmanın etkisinin bu haftadan itibaren görüldüğünü ve kendi kurumları açısından değerlendirdiğinde geçen haftaya göre belirgin bir fark olduğunu aktardı.
Ayrıca pazartesiden beri çok yüksek sayıda hasta geldiğini ve test pozitiflik oranının yüzde 12 civarında olduğunu da sözlerine ekleyen Prof Dr. Yavuz önümüzdeki haftalarda sıkıntılı günler yaşanabileceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.