FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

İLK FATURA İLÇE BAŞKANLARINA KESİLDİ!
AK Parti İstanbul’da bulunan teşkilatlarından bir çoğunu yapılacak ilçe kongresi ile yenileme kararı aldı. AK Parti’deki yenileme çalışmalarının altındaki gerçek ise kaybedilen İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri yatıyor. Yapılan ilçe başkanlarına yönelik operasyonda Belediye Başkanlarına ise söz hakkı tanınmadı.
AK PARTİ HÜSRANA UĞRADI
31 Mart seçimlerinde AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde büyük bir hüsrana uğradı. Yapılan ilk seçimde AK Parti adayı Binali Yıldırım, yüzde 48.63 oranında toplam 4.156.036 oy aldı. Karşısındaki millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu ise %48,79 oranında toplam 4.169.765 oy toplayarak İstanbul’un galibi oldu. Ancak İstanbul seçimleri Cumhur ittifakının başvurusuyla iptal edilerek, yenilenmesine karar verildi. 23 Haziranda yapılan seçimde de sonuç değişmeyerek Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu, koltuğa oturdu. Üstelik bu seçimde AK Parti ile CHP arasındaki oy farkı ise katlanarak uçuruma dönüştü. Yenilenen seçimlerde AK Parti %44,99 oranla 3.935.444 oy aldı. İmamoğlu ise oyunu artırarak %54,21 oranıyla 4.741.870 oyu hanesine yazdırdı.
HESAP ÖDEME ZAMANI!
Seçimlerin hemen ardından İstanbul’a yönelik operasyon kararı alan AK Parti Genel Merkezi, bu kararını kongre sürecine bıraktı. Kasım ve Aralık ayında tamamlanması planlanan İstanbul ilçe kongrelerinin sürecini başlatan Genel Merkez, İstanbul’un 39 ilçe teşkilatını tek tek masaya yatırmaya başladı. Nihai karar alınan ve aralarında Pendik, Tuzla ile Maltepe’nin de içinde bulunduğu 22 ilçe başkanı Genel Merkez yöneticisi Erkan Kandemir ve İl Başkanı Bayram Şenocak tarafından il merkezine çağrılarak, yapılacak kongre de kendilerini aday göstermeyeceklerini bildirdiler.
OPERASYON DEVAM EDECEK
İl Başkanlığında yönetim kurulu görevi yapan haber kaynağımızdan elde ettiğimiz bilgilere göre ise İstanbul operasyonu henüz tamamlanmadı. İlk etapta karar verme süreci tamamlanan ilçe başkanlarına durumları duyuruldu. Henüz aday gösterilip, gösterilmeyeceği konusunda karar verilmeyen 15 ilçe daha var. Kamuoyuna bu ilçe başkanlarının kalacağı şeklinde algı yansıdı. Bu doğru değil. Sadece Genel Merkez şuana kadar CHP’nin kalesi konumunda bulunan Adalar İlçe Başkanı Sina Şen ile yoluna devam etme kararı aldı. Değişime uğrayacak olan ilçelerde kongrelerini başlatacak olan Genel Merkezimiz bu arada, diğer ilçe başkanlarımız hakkında da kararını verecektir. Şimdiye kadar yapılan sadece operasyonun birinci ayağıdır. Henüz bu operasyon tamamlanmadı”
KARTAL KENDİSİ İSTEMEDİ
İl Yöneticisi “Elbette görevlerine devam edecek ve aday gösterilecek bir kaç ilçemiz mevcut. Bu ilçeler arasında Kartal’da bulunuyordu. Ancak ilçe Başkanı Gürkan Akyol yeniden aday gösterilmeyi kabul etmedi. Genel Merkez yöneticilerimizden Mehmet Muş’un destek verdiği Gürkan Akyol, özel bir şirkette yönetici olarak çalıştığını ve işlerinin aksadığını öne sürerek aday olmak istemedi. Bunun üzerine Kartal’da ilçe başkanının değişeceği listeye dahil edildi”dedi.
GÖREVDEN ALMA YOK
Gazetemizin görüştüğü İl Yönetim Kurulu Üyesi, bu değişimin bir bayrak yarışı olduğunu da vurgulayarak, “Görevinden alınan veya ilçenin anahtarlarını istediğimiz hiç bir ilçe başkanımız yok. Genel Merkezimizin aldığı bir karar var. Bu karar doğrultusunda, il başkanlığına çağırdığımız ilçe başkanlarımıza sadece kongrede aday gösterilmeyeceklerini duyurduk. İlçe Başkanlarımız görevlerinin başında ve kongre sürecine partiyi hazırlayacaklardır. Kongre de kazanan adaya başkanlık görevini devir edecekler. Bazı basın yayın organlarında, bu değişim haberleri AK Parti’de ilçe başkanlarının görevden alınarak toplu kıyım yapıldığı şeklinde kamuoyuna yansıtıldı. Bu gerçek değil” dedi.
KİMSENİN KOLTUĞA SAĞLAM DEĞİL!
AK Partinin başlattığı yenileme çalışmalarından nasibini İl Başkanı Bayram Şenocak’ın da alacağını dile getiren il yöneticisi haber kaynağımız “İstanbul seçimleri partimiz açısından büyük önem kaydediyordu. Önce kaybettik, sonra seçimler iptal edildi ve yenilendi. Seçimlerin yenilenme kararıyla birlikte teşkilat olarak bize verilen ikinci fırsatı da değerlendiremedik. Üstelik ilk seçimde aldığımız oyları da kaybetme noktasına geldik. Bunun neticesinde genel merkez İstanbul’da yenilenmeye yönelik kararını verdi. Bundan İl Başkanı da dahil olmak üzere il yöneticileri de nasibini alacaktır” dedi.
GETİRİLECEK İSİMLER BELLİ DEĞİL
Değiştirilmesine karar verilen ilçe başkanlarının yerlerine kimlerin getirileceği noktasında da çalışmaların başlayacağını ifade eden, il yöneticisi “Ancak öncelikle burada il başkanının kim olacağı sorusunun yanıtı önemli. Bayram beyin yerine getirilecek isim belirlendikten sonra, ilçe başkan adayları belirlenecek. İl Başkanlığına belirlenecek ismi de partimizin içinde sadece Cumhurbaşkanımız biliyor. Bayram bey ile devam edilip edilmeyeceği de belli değil”dedi.
SIRADA BELEDİYELER VAR
İlçeler arasında yapılan bu değişim operasyonunun asıl nedeninin İstanbul seçimleri olduğunu bir kez daha hatırlatan, haber kaynağımız operasyonların Belediye Başkanlarına da sıçrayacağının ip uçlarını verdi. 31 Mart seçimlerinde seçilen Belediye Başkanlarının kendilerinin aldığı oyları İBB seçimlerine yansıtamadıklarını dile getiren haber kaynağımız çarpıcı açıklamalarda bulunarak ” Alınan bu başarısızlıklarda ilçe ve il yöneticilerinin sorumluluğu olduğu kadar Belediye Başkanları da suçludur. Öyle belediye başkanları var ki; seçmene ilçe belediyesinde bana oy ver. İBB ve Mecliste kime oy verirsen ver diyenler oldu. İlçe Belediye ile İBB arasındaki oy farkları da bunların birer kanıtıdır. 31 Martta kazanan belediye başkanları zafer sarhoşluğundan kurtulup 23 Haziran seçimlerinde etkili olamadılar. Elbette parti içi hesaplaşma ve yenileme çalışmalarından bu belediye başkanları da nasiplerine düşenden paylarını alacaktır. Kongre süreci bittikten sonra, sıranın belediye başkanlarına geleceğini bekliyoruz. Genel Merkezde böyle bir çalışma bulunuyor” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.