FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın “1000 günde Memleket Hareketi” ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sahaya inecek olan Muharrem İnce hakkında net konuştu. Kılıçdaroğlu verilen bir dilekçe üzerine Kılıçdaroğlu’nun partiden ihraç edilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi.
CHP içinde demokrasi olduğunu dile getiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin 4 Eylül Cuma Günü başlatacağı “1000 günde Memleket Hareketi”ni değerlendirdi. İnce’nin CHP’nin üyesi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bizim partimizin bir üyesidir. Gayet güzel, bir itirazımız yok. Türkiye’nin içindeki sorunları anlatabilir. CHP’de bölünmelere neden olabileceğini düşünmüyorum” diye konuştu. Muharrem İnce’nin ihraç edileceği yönündeki iddialara da değinen Kılıçdaroğlu, “Bugün gazetelerden okudum, bir parti üyemiz ihraç dilekçesi vermiş. Böyle bir şey yok, söz konusu değil. Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar vereni partiden ayıracağım” ifadelerini kullandı.
2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için şimdiden aday tartışmalarının da yersiz olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Seçimler bu tarihte olacaksa cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Tartışmayı kişi bazına indirirseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Sizin ilkeleriniz kabul edilecek mi edilmeyecek mi? Demokratik parlamenter sisteme dönüş yapmak istiyoruz, yasama yürütme arasında tutarlı bir denge olsun istiyoruz. Biz bunları bir kenara bırakıyoruz, cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bu tartışmayı absürt buluyoruz. Önce ilkeler üzerinde bir mutabakat sağlamalıyız. Hükümetin yönlendirmesiyle bu tartışmalar yapaydır. Türkiye gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeli. Abdullah Gül’ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Bu tartışılacak bir şey değil. Seçim 4 ay sonra olsa oturup tartışalım. Hem Erdoğan hem Bahçeli seçimlerin zamanında yapılacağın söylüyorlar. O zaman bekleyeceğiz. Beklerken neleri nasıl yapacağımızı tartışmalıyız. Kişiler bazında tartışma doğru değildir”dedi.
“İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.”
“Biz bu parlamentoyu eski görkemli günlerine kavuşturmak zorundayız” diyen CHP lideri, “Onu yapamazsak siyasi görevimizi yapmamış oluruz. Seçimle gelinen her makamın düzgün insanlar tarafından temsil edilmesi gerekiyor. Önümüzdeki seçim bir siyasi parti seçimi değil, sağ sol seçimi değil. Demokrasiden yana olanların ve tek adam rejiminden yana olanların seçimi. Vatandaş istiyorsa onu tercih etsin. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin diyen varsa Millet İttifakı burada gelsin ona oy versin. Önümüzdeki seçim demokrasi tercihi ile demokrasi karşıtının seçimidir” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.