FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

İçişleri Bakanlığı, son günlerde ölüm oranlarının ve hasta sayısının artış gösterdiği COVİD-19 virüsüne yönelik denetimlerini ağırlaştırıyor. Tüm ülke genelinde yarın (4 Eylül) denetimin gerçekleştirileceğini bildiren Bakanlık, tedbirlere uymayanlara para cezası kesileceğini duyurdu.
İçişleri Bakanlığı tarafından bugün 81 il valiliğine Covid-19 genelgesi gönderdi. Valiliklere gönderilen genelge gereğince yarın tüm ülke genelinde denetim gerçekleştirilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge’de kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kuralları denetlenecek.
Genelge’y göre; denetimlere valiler, kaymakamlar, belediye başkanları bizzat olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları da katılacak. Polis ve jandarmanında kolluk görevini gerçekleştireceği denetimlere sahil güvenlik ekipleriyle birlikte zabıta’da katılacak.
Konaklama, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh salonlarının da denetleneceği dile getirilen genelgeye göre; berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak. Denetimler sırasında vatandaşlara yönelik rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Hemen giderilebilir nitelikte anlık uygulamalardan kaynaklı süreklilik taşımayan aykırılıklar için birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, iş yeri, ticari taksi ve toplu ulaşım araçları için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün şeklinde faaliyet durdurma cezası teklifleri mülki idare amirine iletilecek. Halk sağlığı açısından ciddi anlamda risk oluşturan ve süreklilik oluşturan ya da kurallara/önlemlere aykırı davranışlarda ısrar edenler için ise İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek cezalar mülki idare amirlerince uygulanacak. Bu bağlamda vali ve kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, kamu kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile meslek odaları arasındaki koordinasyonun sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.