FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Erken veya baskın seçim iddiaları paralelinde hazırlığı başlatılan ‘yeni partileri seçime sokmama düzenlemeleri’nin ardından ‘Ayasofya’nın statüsü‘nün gündeme getirilmesine muhalefetten tepki… Erdoğan’ın geçen yıl “Önce Sultanahmet’i bir doldurun… Bu işin siyasi boyutu var. Bu oyunlara gelmeyelim” diyerek kapattığı konunun ‘seçim‘ tartışmaları çerçevesinde yeniden açılması eleştirilere yol açtı.
Erken seçim iddialarının dile getirildiği süreçte Ayasofya’nın statüsü bir kez daha tartışmaya açıldı. Müze konumundaki tarihi yapı hakkında geçen yıl 31 Mart seçimleri öncesi 16 Mart’taki Tekirdağ mitinginde “Sultanahmet’i doldurun ondan sonra ona bakarız. Bu işin bir siyasi boyutu var. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgâh. Biz ne zaman, neyin, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Adımı nasıl atacağımızı, bunun siyaset dilini de çok iyi biliriz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinliklerinde Ayasofya’da Fetih Suresi ile Kur’an-ı Kerim okunayacağını açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı etkinlikte Fetih Suresi okundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın tepkileri üzerine “Türkiye, Ayasofya’nın ne dünya çapındaki abidevi niteliğine ne de 1972 UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’ye aykırı hareket etmiştir” açıklamasını yaptı. Atina ile gerilimin yaşandığı süreçte Ayasofya’nın statüsü AK Parti Merkez Yönetim Kurulu’nda da gündeme geldi. Erdoğan’ın “Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda çalışma yapın, getirin” dediği belirtilmişti. Erdoğan’ın son olarak “Ayasofya cami olarak turistler tarafından ziyaret edilebilir. Ayasofya’da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna aziz milletimiz karar verir” değerlendirmesini yaptığı bildirildi.
DANIŞTAY’IN KARARINA GÖRE ADIM ATARIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT’de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayasofya’nın ibadete açılması tartışmalarını değerlendiren Erdoğan “Yunanistan boş durmuyor, kurusıkı atıyor. Sen kiminle dans ediyorsun? Haddini bil! ‘Sakın ha! Ayasofya’yla ilgili orayı camiye çevirmeyin’ Türkiye’yi siz mi idare ediyorsunuz, biz mi? Türkiye’nin kurumları var. Karar verilir icra makamı gerekli adamı atar. Bunun için sizden izin almaya, müsaade almaya asla tevessül etmez. Danıştay’ın vereceği bekliyoruz. Sonra da atılması gereken neyse ona göre atılır” dedi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) sonrası açıklama yapan Ömer Çelik de “Kilise olarak hizmet verdikten sonra camiye dönüştürülmüştür. Ayasofya Camii olarak kalplerde her zaman özel bir yere sahiptir. Çalışmalar belli bir karara vardıktan sonra Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacaktır” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.