FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü nedeniyle Okçular Vakfı tarafından yapılan 8. Fetih Kupası etkinliğinde konuştu. Gençlere seslenen Erdoğan, “Bedenini iyi idare eden evini, evini iyi idare eden ülkesini iyi idare eder” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü etkinliklerinde konuştu. Gençlere seslenen Erdoğan, “Bedenini iyi idare eden evini, evini iyi idare eden ülkesini iyi idare eder” dedi.
Konuşmasına Okçular Vakfı’nın yöneticilerine ve programın icrasına destek veren kurumları tebrik ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sporcularımıza ‘Ya Hak’ diyerek ok atan tüm okçularımıza sevgilerimizi sunuyorum. Ülkemizle beraber tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle buruk Ramazan ve bayram geçirdik. İstanbul’un fethini de daha mütevazı etkinliklerle idrak etmeye çalışıyoruz” dedi.
SALGIN SONRASI YAPILAN İLK SPOR MÜSABAKASI
Ata sporlarımızdan okçuluk ve atıcılığın salgına karşı en az riskli sporlar arasında yer aldığını belirten Erdoğan, “8. Fetih Kupası ise salgın sonrasında yapılan ilk spor müsabakası özelliği taşıyor. Ülkemizle beraber dünyayla da ilgiyle takip edilen bu etkinliğin yeni dönemin müjdecisi olmasını temenni ediyorum” dedi.
Erdoğan’ın açıklamaları şöyle devam etti: “Kültürümüzde ok ve yay savaş ve avlanmanın ötesinde siyasetten spora birçok manayı bünyesinde barındırır. Ok ile yay devlet idaresinde hakimiyet nişanesi olarak sembolik değere sahiptir. Ok gönderilen kişinin gönderenden emin olması anlamına gelir. Ecdat için okçuluk sosyal ve beşeri hayatı tanzim eden değerler manzumesidir. Bunun için Okmeydanı’na abdestsiz ve sarhoş girilmesi yasaklanmıştır. Çocukluk yıllarımın, gençlik yıllarımın hemen hemen tamamı şu anda bulunduğunuz mekanda geçmiştir. Bu mekanı gerçekten gençlik yıllarımda çok önemli hatıraları var.
“EVLATLARIMIZI KÜLTÜREL KODLARIMIZLA TANIŞTIRIYORUZ”
Sporcuların her birine kin gütmesi asla hoş karşılanmazdı. Müsabakalar öncesinde muhakkak besmele çekilir, peygamber efendimize salavat gönderilirdi. Pehlivanların özel hayatlarında tıpkı er meydanındaki gibi yiğit, civanmert olmaları beklenirdi. Özellikle spor alanında hırsın, bencilliğin, maddiyatın, haksız rekabetin arttığı dönemde gençlerimizin yeni bir spor ahlakıyla ahlaklanmasını istiyoruz. Evlatlarımızı okçuluğa, biniciliğe, atıcılığa yönlendirirken onları kültürel kodlarımızla tanıştırıyoruz. Gençlere sesleniyorum; bedenini iyi idare eden evini, evini iyi idare eden ülkesini iyi idare eder. Kökleri ile bağı kopmuş nasıl hayatta kalamazsa kültüründen habersiz neslin de hayata tutulması mümkün değildir. Kendini bilen, tarihini, medeniyetini bilen, özgüveni yüksek, ahlaklı, erdemli sağlıklı gençler yetiştirmek devlet olarak hedefimizdir. Ata sporlarımız bizim en büyük yardımcımızdır. Tüm ata sporlarımızı teşvik ediyor önemli destekler veriyoruz. Tarihimizi hakkıyla anlatan diziler ve filmler ata sporlarımızı tüm dünyaya tanıtıyor.
“GENÇLERİMİZE SUNDUĞUMUZ İMKANLAR GENİŞLİYOR”
Diğer spor dallarında olduğu gibi ata sporlarımızda da devletimizin gençlerimize sunduğu imkanlar genişliyor. Unutulmaya yüz tutulan ata sporumuzu modern tesislere kavuşturduk. İnşallah Türkiye’nin diğer alanlarla birlikte geleneksel spor alanlarında yeni bir şahlanışın eşiğinde olduğuna inanıyorum.”

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.