FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Aydın’ın Didim ilçesinden dün gece yarısı Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Göcek limanına gitmek için yola çıkan ve saat 04:00 sıralarında Bodrum’un Akyarlar Mahallesi açıklarına gelen kaptan, evli ve bir çocuk babası 35 yaşındaki Ferhat Koray ve yardımcısının bulunduğu yat Yunan sahil güvenlik botunun tacizine uğradı.
Yunan sahil güvenlik botunun önce havaya ateş ederek, ardından telsiz anonsu ile İstanköy (Kos) adası limanına girmeye zorlandıklarını belirten ve yaşadıklarını anlatan Koray, şöyle konuştu:
“HAVAYA TACİZ ATEŞİ AÇTILAR”
“Havaya taciz ateşi açıp bizi Yunan sularına girmeye ve durmaya zorladılar, oysaki Türk karasularında seyrediyorduk. Ardından plastik mermi kullandıklarını anladık, olayı cep telefonu ile videoya çektik. Bodrum’a doğru sonrada Datça’ya yolumuza devam ettik.
“İKİNCİ KEZ TACİZE UĞRADIK”
Datça’yı geçince bu kez sabaha 06:00 sıralarında Sömbeki (Simi) adasından gelen Yunan sahil güvenlik botu tarafından havaya ateş edilerek ikinci kez tacize uğradık. Oysaki hep kendi sularımızda ve kıyılarımıza yakın seyrediyorduk.” Muğla’nın Dalaman ilçesinde yaşadığını belirten Koray, sözlerini şöyle sürdürdü:
“BENİ YUNAN SULARINA ÇEKMEYE ÇALIŞTI”
“Yunan sahil güvenliğine ait hücum bot teknemizin etrafında sürekli dönerek beni Yunan sularına çekmeye çalıştı. Fakat ben bunu reddedince bana taciz ateşi açıldı. İki defa plastik mermi isabet etti tekneye. Bunun yanı sıra telsizle ve telefonla Türk Sahil Güvenliği’ne bilgi verdim. Bu tacizden kurtularak tekrar Simi açıklarında Türk sularında seyir halindeyken Yunan Sahil Güvenliği’nin taciz ateşine maruz kaldım.
“SAHİL GÜVENLİĞE BİLGİ VERDİM”
Bu esnada tekrar Türk sahil güvenliğine bilgi verdim. Bilginin akabinde devamlı Sahil Güvenlik tarafından arandım. Halimi hatırımı, yaralı olup olmadığımı sordular. Teknede iki kişiydik. Datça Limanı’na girerek Sahil Güvenliğe bilgi verdik. Tutanak tutuldu. Bunun akabinde plastik mermilerden tekneye zarar gelip gelmediğini öğrenmek için teknede kontrol yapıldı.

Bilgi verip yakıt ikmali yaptıktan sonra seyrimize devam ettik ve Göcek’e sağ salim geldik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.