FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulan partilere grup kurmaları için İYİ Parti örneğinde olduğu gibi vekil verebileceğini söylemesi üzerine, MHP vekil transferine süre sınırı getirmek için yasa teklifi hazırlığına başladı.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim ve siyasi partiler kanunları başta olmak üzere altı kritik konuda yeni çalışma yapılmasını isterken, düzenlemelerin neler olabileceği konusunda perde aralandı.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “memleket masası” çağrısı ile başlayan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeni kurulan partilere grup kurmaları için milletvekili verebilecekleri çıkışıyla siyasi tansiyon yükselirken, Bahçeli’nin altı maddelik kanun değişikliği talebi parti karargahlarında merak uyandırdı.
Milliyet’te yer alan habere göre; kaynaklar, Bahçeli’nin, “Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, TBMM İç Tüzüğü değiştirilmeli, Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalı ve Siyasi Etik Kanunu ve meslek kuruluşları kanunu çıkarılmalı” başlıklarıyla gündeme getirdiği konuların zaten MHP seçim beyannamesinde yer aldığını anımsatıyor. MHP kurmayları dile getirilen taleplerin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte mevcut yapıların yeni sisteme uyumu açısından zaten olması beklenen “kronolojik değişiklikler” olduğunu savunuyor.Yeni partilerin grup kurmasının, TBMM çalışmalarında operasyonel olarak kullanılan yeni partilerin daha fazla söz almaları, teklif vermeleri anlamına geleceği ve iktidara karşı bayrak açma operasyonuna dönüştürülerek istikrarsızlık görüntüsüyle yeniden parlamenter sisteme dönüşün alt yapısının oluşturulmak istendiği vurgulanıyor. MHP’de, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne sistematik operasyon yapılmak isteniyor” görüşü hakim.
“SEÇİM ÖNCESİ GEÇEMEYECEK”
MHP’nin siyesi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin yürüttüğü çalışmada, partiler arasında transferlere süre sınırı konulması planlanıyor. Buna göre, bir milletvekili seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçemeyecek. Süre sınırının ne kadar olacağı konusunda ise 1 yıl veya daha fazla olması gibi alternatifler bulunuyor. Bahçeli’nin milletvekili dokunulmazlığı konusundaki, “beklentiler karşılansın” talebi ise, TBMM’de bekleyen fezlekelere dönük. Bahçeli, dokunulmazlık fezlekelerinde Meclis’in “bekleme odası” olarak görülmesine karşı olduğu dile getiriliyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.