FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Uşak için sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Uşak için sokağa çıkma yasağı mı geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayının başında düzenlenen Kabine Toplansı sonrasında açıkladığı normalleşme planının ilk aşaması hayata geçirildi. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 20 Mart’ta kapatılan alışveriş merkezleri, kuaförler, berberler ve güzellik merkezleri 11 Mayıs’ta kapılarını yeniden açtı. Salgına dair kısıtlamaların yumuşatılması ise tartışmaları beraberinde getirdi. Günlük vaka sayısının binin altına düşmeden herhangi bir normalleşmeden bahsedilemeyeceğinin altını çizen uzmanlar özellikle İstanbul için ise ‘Vuhan hali devam ediyor’ dedi. Bu kritik günlerde yapılacak hataların salgını başa döndürebileceği uyarıları art arda gelirken, AVM önlerinde oluşan uzun kuyrukların görüntüleri herkesi isyan ettirdi. Vaka sayılarının düşmesi ile rehavete kapılan vatandaşlar sokaklara akın etti. Tehlikenin arttığı illerden biri de Uşak oldu.
KORONA VAKASI PATLADI
Bilim insanlarının, uzmanların, hekimlerin ‘henüz çok erken’ uyarılarını haklı çıkaran haberler gelmeye başladı. 1 ay önce vaka sayısı sadece 38 olan Uşak’ta toplam 2 bin 950 test yapıldı ve vaka sayısı 441’e fırladı. Kent genelinde koronavirüs testi yapılan 26 kuaförün sonucu ise pozitif çıktı. Vakaların fırlamasıyla kent genelinde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.
ENDİŞELENDİREN HABERLER GELİYOR
Yine Uşak’ın Banaz ilçesinde geçtiğimiz günlerde iftarda bir araya gelen iki aileden 5 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması, vatandaşların kurallara uymamasının salgının hızla yayılmasına neden olacağını göstermişti.
Kayseri’de de taziye nedeniyle bir mahallede korona vakaları artmıştı. Son gelen haber ise Kars’tan…  Koronavirüs vakalarının en az görüldüğü kentler arasında yer alan Kars’ta vaka sayısı son iki haftada 146 artarak 176’ya yükseldi. Vaka sayısındaki artışın 2 hafta önce yapılan bir nişan etkinliği ile koronavirüs tedavisinin ardından taburcu edilen bir kişinin boğa keserek yakınlarına yemek daveti vermesinin etkili olduğu öğrenildi.
UŞAK’A SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELİYOR!
COVİD-19 vakalarının patlama yaptığı Uşak için sokağa çıkma yasağının gelmesi ihtimali de yükseldi. Bilim Kurulu üyelerinin hafta sonlarında 15 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına Uşak’ın da dahil edilmesini istedikleri öğrenildi. Pazartesi günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında da konunun gündeme gelebileceği öğrenildi.
AVM’LERDE FELAKETİMİZ HAZIRLANIYOR
Erken normalleşmede en çok tartışılan konu AVM’lerin açılması oldu. Uzmanlar alışveriş merkezlerinin virüsün yayılmasını hızlandıracağını belirtti. AVM’lerdeki havalandırma sistemlerindeki tehlikeye dikkat çeken klima sistemleri uzmanı Habib Karataş, Bu tarz ortamlarda bir tane bile koronavirüslü vaka varsa, sosyal mesefeyi korusanız bile, havalandırma sistemi virüsü AVM’nin tamamına yayar” dedi.  Ayrıca, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, 11 Mayıs’ta açılan Türkiye genelindeki toplam 420 AVM’yi ilk üç günde toplamda yaklaşık 3 milyon 400 bin kişinin ziyaret ettiğini açıklamıştı. İlk gün 1 milyon 226 bin, ikinci gün 1 milyon 100 bin olan ziyaretçi sayısı üçüncü gün 1 milyon 180 bin oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.