kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

YÖK’TEN İLGİNÇ RAPOR

YÖK’TEN İLGİNÇ RAPOR

Siyasete kurban edilmek istenilen Kartal’daki İstanbul Şehir Üniversitesi tartışmalarına YÖK’de yayınladığı raporla katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta, AK Parti’den ayrılarak parti kurma sürecine giren Ahmet Davutoğlu ve yine parti kurma çalışmalarını yürüten Ali Babacan ile birlikte eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül’e yönelik Şehir Üniversitesi suçlamaları gündemden düşmüyor.
NE OLMUŞTU?
Kartal’da bulunan Tekel Fabrikalarının kapatılmasının ardından, arazi ve içindeki binalar Üniversite kampüsüne dönüştürülmek üzere dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası, tahsisin yasalara aykırı olduğunu öne sürerek iptal davası açmıştı. Ardından ise Erdoğan Cumhurbaşkanı olurken, yerine ise Şehir Üniversitesi kurucularından Ahmet Davutoğlu Başbakanlık koltuğuna oturdu. Davutoğlu, özelleştirme İdaresi aracılığıyla arazinin mülkiyetini de Şehir Üniversitesine verdi.  Şehir üniversitesi ise Dragos kampüsünü faaliyete geçirebilmek için Tuzla’da bulunan arsasını teminat göstererek, Halk Bankası’ndan 300 milyon TL. kredi kullandı. Yargıtay 13. Dairesinde devam eden iptal davası ise geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Yargıtay 49 yıllık tahsisi iptal kararı verdi.
SİYASİ KAVGA
Tam bu sırada ise Ahmet Davutoğlu, AK parti’den ayrılarak dün kuruluş dilekçesini verdikleri partinin çalışmalarına başladı. Her geçen gün Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki siyasi çekişme büyüdü. Yargıtayın kararını öne süren Halkbank, verdiği yatırım kredisini tahsil etme yoluna gitti. Banka, Üniversitenin tüm banka hesaplarına haciz koydu.
İstanbul İl Başkanlığında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dönem birlikte yol aldıkları ancak şimdi ise siyasi rakip oldukları Davutoğlu, Babacan ve Abdullah Gül’e Üniversite üzerinden eleştirerek, devleti dolandırmakla suçladı.
YÖK KAVGAYA DAHİL OLDU
İktidar cephesi ile Davutoğlu cephesindeki Şehir Üniversitesi tartışmalarına bu kez Yüksek Öğrenimler Kurumu (YÖK)’de yayınladığı raporla girdi. YÖK’e göre üniversitenin bir çok eksiği bulunuyor.
Üniversitenin Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda ilginç bilgilere yer  verdi. Raporda üniversitenin yaptığı uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayısının sadece bir olduğu ifade edildi. Üniversitenin kontenjanının ise yalnızca yüzde 60,57’si doldu. Şehir Üniversitesi’nin günlerdir rektörler üzerinden oldukça tartışılan makale ve atıf sayıları da raporda kendine yer buldu. Rapora göre üniversitenin ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı yalnızca 0,02; endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı ise sadece 0,14 oldu. Üniversitelerin sıralamalarını değerlendiren sıralamayaysa Şehir Üniversitesi hiç giremedi.
“TEK BİR DOKTORA MEZUNU YOK”
Rapora göre üniversite 2008 yılından bugüne kadar tek bir doktora mezunu veremedi. Ayrıca üniversite bütçesinden araştırma geliştirme (Ar-Ge) projelerine yüzde bir bile ayrılmadı. Ar-Ge’ye harcanan bütçe oranı yüzde 0,2, Ar-Ge’ye harcanan yatırım bütçesi oranıysa yüzde 0,05 olarak gerçekleşti. Üniversite sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanlarında hiçbir ödül alamadı. Yine YÖK tarafından hazırlanan Vakıf Yükseköğretim Kurumları Raporu da Şehir Üniversitesi’yle ilgili çarpıcı detaylar veriyor. Rapora göre üniversitede öğretim elemanı başına 41 öğrenci düşüyor. Reklam ve tanıtım harcamalarına 4 milyon 192 bin 911 lira harcayan üniversite, kütüphaneye 611 bin 243 lira harcadı. Ar-Ge projelerine toplam 5 milyon 68 bin harcanırken, bunun sadece 414 bin 965 lirası üniversitenin öz kaynağından karşılandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.