tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

SORUNLARI BİTMİYOR

SORUNLARI BİTMİYOR

At giriş ve çıkışlarının yasaklandığı Adalar’da faytoncular seslerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmak için eylem yaptı.
Hasan DEMİR
Adalar’ın bacasız fabrikası olarak bilinen ve içinde bulundukları sorunları giderilemeyen faytoncular iş bırakma eylemi yaptı. Ortaya çıkan Ruam hastalığı nedeniyle at giriş ve çıkışlarının yasaklandığı Adalar’da Faytoncular Esnaf Odası Başkanı Hıdır Ünal, ana karada bekletilen yaklaşık 300 atların Adalar’a girişi yapılıncaya kadar protestolarının devam edeceğini söyledi.
Bir süre önce İlçe Tarım Müdürlüğü Adalar’da bulunan atlar üzerinde sağlık taraması gerçekleştirdi. Çok az sayıda Ruam hastalığının çıkması üzerine Tarım Bakanlığı Adalar’ı karantina altına alırken, ilçeye atların giriş ve çıkışını yasakladı. Adalar ekonomisi yönünden bacasız fabrika olarak nitelendirilen ve yerli, yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Faytoncular zor günler geçirmeye başladı.  Karantina yüzünden ihtiyaç duyulan atları Adalar’a getiremeyen faytoncu esnafının sesini ise devletin hiçbir kurumu duymamazlıktan geldi.  Devletin çeşitli kademeleri ile yapılan görüşmelerde yetkililer seçim öncesinde, faytoncu esnafına mavi boncuk dağıtırken “karantina” kararını kaldırmayarak  sektörün büyük darbe almasına neden oldular.
İŞ BIRAKMA EYLEMİ
Gittikleri tüm kapılar yüzlerine kapatılan ve çileden çıkan Faytoncu esnafı çareyi eylem yapmakla buldu.  Büyükada’nın yanı sıra Heybeliada, Burgazada’da bulunan faytoncu esnafı duraklara “Atsız fayton olmaz” pankartı asarak eylem başlattı. Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte dolup taşan Adalar’da faytoncuların başlattığı iş bırakma eylemi şehir içi ulaşımı da kilitledi. İlçeye fayton gezisi yapmak üzere gelen yerli ve yabancı turistler karşılaştıkları manzara karşısında esnafa destek verdiler.
NE KADAR SÜRECEK?
Faytoncu esnafının başlattığı eylem hakkında konuşan Oda Başkanı Hıdır Ünal, at giriş ve çıkış yasağının kaldırılıncaya kadar bu protestolarının devam edeceğini bildirdi. Yaklaşık 300 atın ana karada tutulduğunu dile getiren Ünal, yaklaşık bir yıl önce ilçenin karantina altına alınması ile başlayan at giriş ve çıkışının yasaklanmasıyla birlikte zor günler geçirmeye başladıklarını ifade etti.  Adalar’ın genelinde hizmet verebilmeleri için 1,540 ata ihtiyaç olduğunu belirten Ünal, “Ancak şu anda sektörde 1,030 civarında at bulunuyor.  Eksik atlarla çalıştırılmak zorunda bırakıldık.”dedi.  Yapılan girişimleri sonucunda yeniden sağlık taraması gerçekleştirildiğini ancak hiçbir hastalığın bulunmamasına rağmen Bakanlığın bu kararının kaldırılmadığını vurgulayan Ünal, “Turizm sezonu açıldı. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Eksik atla çalışmak istemiyoruz. Acilen 540 ata ihtiyacımız var. Bakanlığa kısıtlı da olsa at girişinin serbest bırakılmasını istedik. Talebimiz geri çevrildi. Bize Kasım ayına kadar beklememiz belirtiliyor. Kasım ayına kadar esnafımız nasıl dayanacak?”dedi.
300 atlarının ana karada bekletildiğini vurgulayan Ünal, “Atlarda can taşıyor, dinlenmeye ihtiyaçları var.  Eksik atla fayton çalıştırmamız halinde kayıplarımız daha da büyük olacak. Ancak hiçbir yetkili verdiği sözleri yerine getirmedi”dedi.
Esnaf odası olarak Tarım Bakanlığına gittiklerini ve ana karada bekletilen atların Adalar’a girişinin serbest bırakılması noktasında söz verilmesine rağmen yerine getirilmediğini ifade eden Ünal, “ Adalar Kaymakamlığı bizim görüşmelerimizin ardından bir rapor sundu. Kaymakamlık ilçemizde fayton sayısının 140 at sayısının da fazla olduğunu iddia ediyor. Bu rapor doğrultusunda da izin verilmiyor. Yaşanılan sürecin sorumluluğu tamamen Kaymakamlıktır”dedi.  Mağduriyetlerinin kimse tarafından görülmediğini dile getiren Esnaf Odası Başkanı Hıdır Ünal, “Bu sektörden 1,500 aile geçimini sağlıyor. Kimsenin umurunda bile değiliz. Sesimizi duyurabilmek, içinde bulunduğumuz bu sorunun çözümü için biz de esnaf odası olarak eylem kararı aldık. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Bakanlık yetkililerine sesimizi duyuruncaya kadar bu eylemimiz devam edecek”dedi.
İŞ BİLİR KAYMAKAM!
Yıllardır kaldırılıp, kaldırılmayacağı sürekli tartışılan ve Adalar’ın ekonomisine büyük katkı sunan faytoncu esnafına büyük darbe indirecek skandal raporun altına imzasını atan ilçe kaymakamlığına tepkiler çığ gibi büyüyor.
Faytoncu esnafına destek veren ilçe halkı Adalar Kaymakamlığının aldığı bu kararın masa başında alınan bir karar olduğunu öne sürüyorlar. İlçeye gelen hiçbir kaymakamın Adalar’ın sorunlarıyla ilgilenmediğini sadece burada emekliliklerini yada terfi edecekleri günü beklediklerini ifade eden ilçe sakinleri “Adaların bacasız fabrikası faytonlar ve fayton esnafı sistematik bir şekilde yok edilmeye çalışılıyor .Bu durum karşısında haklı ekmek davasında , koşu takımlarını boşaltarak, başlattıkları grev direnişinde faytoncularımıza desteğimiz sonuna kadar sürecek”dediler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.