tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK!

ÖĞRENCİLER MAĞDUR EDİLMEYECEK!

HalkBankası, AK Parti ve Ahmet Davutoğlu arasındaki Şehir Üniversiteleri tartışmalarına yayınladığı raporla dahil olan ve Üniversiteyi başarısızlıkla suçlayan Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) bu kez de açıklama yaparak, öğrencilerin mağdur edilmeyeceğini açıkladı.
Ülkenin kalkınma hedeflerine ulaşmasında nitelikli bilgi ve nitelikli insan kaynağının öneminin farkında olarak; kalite odaklı büyüme ve gelişmeyi öncelediklerini dile getiren YÖK, 129 devlet, 73 vakıf ve 5 vakıf MYO olmak üzere toplamda 207 yükseköğretim kurumlarının bulunduğunu kaydetti.Vakıf Üniversitelerinin son yıllarda sayılarının arttığına dikkat çeken YÖK; bu tür üniversitelere ilişkin yasaların belli sorunlara yönelik çözümlerde yetersiz kaldığını vurguladı.
Halkbank’ın İstanbul Şehir Üniversitesi’ne uyguladığı haciz işlemlerine de değinen YÖK;   açıklamasında “31.05.2008 tarihinde kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Hukuk, İletişim, İnsan ve Toplum Bilimleri, İslami İlimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım, Mühendislik ve Doğa Bilimleri olmak üzere yedi fakültesi ve bir meslek yüksekokulunda bugün itibariyle yedi bini aşkın öğrenci yükseköğretime devam etmektedir.Vakıf üniversitelerinin idari ve mali mekanizmaları bakımından devlet üniversitelerinden birtakım farklılıkları bulunmaktadır. Söz konusu vakıf üniversiteleri, mali işlemleri ile ilgili olarak kanunen Yükseköğretim Kurulu’nun idaresi ya da yönlendirmesi dışında ve özerk bir statüye sahip olup Yükseköğretim Kurulunun yetkisi ancak kaynak aktarımı hallerinde söz konusudur. Dolayısıyla vakıf üniversitelerinin bankalardan kredi kullanması üniversiteler ve bankalar arasındaki özel hukuk ilişkisidir; mer’î mevzuat gereği Yükseköğretim Kurulunun onayına veya herhangi bir surette dahline bağlı değildir. Kredi kullanma kararı Yükseköğretim Kurulu’ndan bütünüyle bağımsız olarak şekillenmekte ve taraflarca karara bağlanmaktadır. Bilindiği üzere İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kullandığı banka kredisi ile ilgili olarak, kredi veren banka tarafından kullandırılan kredinin teminatsız kalması nedeni ile uyguladığı haciz işlemi kamuoyunda yer bulmuştur. Danıştay tarafından kredi tahsisinde teminat olarak gösterilen taşınmazın üniversiteye devrine ilişkin idari işlemin iptaline yönelik yargı kararı da Bankanın bu işlemine esas teşkil etmiştir. Yükseköğretim Kurulu, üniversitenin yetkilileriyle bir gecikmeye yol açmadan iletişime geçmiş, yaşadığı sorunlara çözüm olabilecek bütün imkânları ve yolları kullanması beklentisini kendilerine iletmiştir. Diğer taraftan, bir vakıf üniversitesinin kendi yetkileri dâhilinde ve özerk yapıları gereği mali konularda almış olduğu kararların sonucunda karşılaştığı yasal süreçlerden Yükseköğretim Kurulu’nun mesul tutulamayacağı açıktır”denildi
YASAL DÜZENLEMELERE İHTİYAÇ VAR
YÖK açıklamasına şöyle devam etti. “Bir üniversitenin talebi üzerine bir bankanın kredi kullandırması ile ilgili durumun sonuçları ile ilişkili olarak Yükseköğretim Kurulu’na herhangi bir makam veya merciden şu veya bu istikamette herhangi bir telkin de vaki değildir. Bu husustaki yorum ve iddialar gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Yükseköğretim Kurulu alacağı kararlarda kamu yararını gözetmek ile mükellef olduğunun zaten farkında ve şuurundadır Diğer taraftan bu durum Yükseköğretim Kurulu’nun defaatle ifade ettiği gibi muhtemel sorunların önüne geçebilmek adına, konuya ilişkin bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dair tespitlerinin de ne denli doğru olduğunu göstermektedir”
ÖĞRENCİLER ÖNCELİĞİMİZDİR
Süreci yakından takip ettiklerini de kamuoyuna açıklayan YÖK, Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasındaki haciz olaylarında öğrencilerin zarar görmemesi için uğraştıklarınu vurguladı. Yükseköğretim Kurulu’nun durumun ciddiyetinin farkında olduğu belirtilen açıklama da, yaşanan sürecin üniversitenin yetkilileri ve karar alıcıları ile görüşmek de dâhil, takip ettiklerini kaydettiler. ​​Eğitim-öğretimi devam eden öğrencilerin öncelikleri olduğunu dile getirilen açıklama da YÖK; ” Öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması hususunda azami dikkat ve hassasiyetin gösterileceğini, başta öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyuna saygı ile duyururuz”denildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.