kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

GENÇ OLMAK KOLAY DEĞİL!

GENÇ OLMAK KOLAY DEĞİL!

CHP Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Gökhan Yüksel, Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen

yerel yönetimler akademisine katıldı. Bu yıl 9.’su düzenlenen akademinin “Yerel Yönetimlerde Genç olmak” oturumunda konuşan Yüksel, Belediye Başkan Yardımcılığı yaptığı süreçte elde edindiği bilgi ve tecrübeleri öğrencilere aktardı.
Öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan CHP Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Gökhan Yüksel, öğrencilere mutlaka yerel yönetimlerde etkin bir şekilde görev almalarını söyledi. Yerel yönetimlerde genç olmanın kolay olmadığını belirten Yüksel, bir öğrencinin genç belediye başkanlarının yadırgandığı şeklindeki sorusu üzerine, “Eğer yeterli bilgi, birikimin, bu alanda yeterli deneyimin ve  liyakatın varsa adım atmaktan korkmayacaksın. Bu iş cesaretle başlar. Şayet cesaretin yoksa hiçbir yönetim kademesinde, hiçbir karar mekanizmasında olamazsın. Bu yüzden bende sizlere cesaretli olmanızı öneriyorum. Bu cesareti göstererek, Kartal Belediye Başkan Aday Adaylığı iddiamı ortaya koydum” dedi.
GENÇ OLMAK KOLAY DEĞİL
Yerel yönetimlerde genç olmanın kolay ağzınızla kuşda tutsanız, bütün işleride yapsanız ‘Hala çok genç bu arkadaş’ algısını yıkamıyorsunuz. Siyasette ve yerel yönetimlerde genç gözlere, genç bakışlara ihtiyaç var. Belediyecilikte genç göze ihtiyaç var derken neleri kastediyorum. Teknolojinin en üst seviyeye geldiği çağdayız. Artık dijital belediyecilik çağındayız. ‘Şurada bir sorun gördüm, bir dilekçe vereyim. Oradan bana 3 veya 5 gün sonra dönsünlar’ çağı kapanmıştır. Yaklaşık 2 yıl sürdürdüğüm Kartal Belediye Başkan Yardımcılığı sürecinde bununla alakalı çok güzel bir uygulama geliştirdik. Bir Whatsapp mesaj hattı ile bir yerde sorun gördüğünüz de, o sorunun fotoğrafını çekip Belediye hattına gönderdiğiniz de, o sorunun çözümüne daha hızlı ulaşabiliyordunuz. Dijital belediyeciliği ilerletmenin büyük bir adımıdır. Bunun dışında mail yoluyla veya internet ortamında sorunlarınızı ulaştırabiliyorsunuz. Fakat bunları dahada yukarıya çıkarmak gerekiyor. Çok ciddi bir iletişim ağı ve tam donanımlı çağrı merkezi ile vatandaşla olan ilişkiniz daha üst noktalara gelir. Yerel Belediyecilik anlamında, dijital belediyeciliğe geçiş gençleri yakalamaya çalışmanın önemli bir adımı olarak düşünüyorum. Nasıl bir kent istiyoruz? Sorusuna cevap verirken Sosyal Medya, Facebook, Twitter, İnstagram, Mail, Whatsapp gibi iletişim ağlarını daha etkin kullanarak iletişime katkı sunmamız gerekir. Bunları arttırmazsak eski tip belediyecilik anlayışı devam etmiş olur. Bu yüzden yerel yönetimlerde gençlerin sayılarının artması gerekiyor. Bunları başarmak için bence o bilgi ve birikime sahipsiniz” dedi.
“KRİZİ İYİ OKUYAMADIK”
Ekonomist olarak ülke ekonomisini değerlendiren Yüksel, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin başında bulunanların 2007 Mortgage Krizini iyi okuyamadığını ve ithalata dayalı ekonomi modelinin bizi bu durumlara getirdiğini söyledi. Yüksel,  “Eğer biz bu işleri siyaset minderine çekersek, hepimiz kayboluruz. Senin partin iyi, benim partim iyi söylemleri büyük siyasetçilerin bizleri çekmeye çalıştığı minderdir. Bu anlattığım karşılıklı bilgi yarıştırma, hizmet etme minderidir. Bu minderde karşılıklı sohbet edersek, birbirimizi kırmadan fikirlerimizi çarpıştırarak, doğruya ulaşmak için mücadele etmiş oluruz. Türkiye’nin buna ihtiyacı var” ifadelerinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.