tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

ADLİYE’DE SERGİLENDİ

ADLİYE’DE SERGİLENDİ

Adliyeye samuray kılıcıyla girmeye çalışmışlar
Dünyanın en büyük adalet sarayı olarak bilinen Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nin girişlerinde son 5 ayda yapılan aramalarda ele geçirilen suç aletleri ile sakıncalı eşyalar sergilendi.
Hasan DEMİR
Anadolu Adliyesi’nin girişinde güvenlik ekipleri tarafından içeriye sokulmak istenirken yakalanan bir çok kesilici ve delici aletler bir odada sergilendi.
Anadolu Yakasında Şile ve Adalar haricindeki ilçelerin Adliyelerinin birleştirilmesiyle kurulan 5 blok ve 360 bin metrekarelik alanıyla “dünyanın en büyük adliyesi” olarak bulunan Anadolu Adalet Sarayı’na girişler, üst düzey güvenlik kontrolü şeklinde yapılıyor. Buna rağmen, Anadolu  Adliye Sarayı içine sokulmak istenilen ve aralarında samuray kılıcı, motorlu testere’nin de bulunduğu  Ekmek bıçağı, çakı, biber gazı, makas, kaşık, çatal, çekiç, balta, keser, muşta, kart görünümünde bıçak gibi yaklaşık 8 bin 500 parça eşya Adliye’nin bir odasında sergilendi.  Adalet Sarayı’ndaki Şehit Mehmet Selim Kiraz Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen sergide, sahte polis, özel harekat ve jandarma rozetleri gibi çok sayıda ilginç suç eşyaları da bulunuyor. Adliyede meydana gelebilecek asayiş olaylarına müdahale etmek amacıyla eğitim alan “efe” isimli köpek de sergide yer alırken,Cumhuriyet Baş savcı vekili Uğur Seçgin, Anadolu Adalet Sarayı’nın toplam 14 ilçede yaklaşık 6 milyon vatandaşa hizmet verdiğini söyledi. 5 bin çalışanı bulunan adliye binasına günlük 40 bin vatandaş ve avukatın giriş yaptığını anlatan Seçgin, 4 nizamiye girişi, 3 ayrı blokta ise 11 giriş kapısı bulunduğunu, adliyenin güvenliğini sağlamak amacıyla da 340 güvenlik görevlisinin çalıştığını kaydederek, otoparklara giriş yapan araçların da plaka tanıma ve araç altı görüntüleme gibi teknolojik cihazlar vasıtasıyla denetlendiğini söyledi. Yakalanan aletler ile ilgili olarak Seçgin, “Suç teşkil etmeyen ancak suçta kullanılması muhtemel eşyalar güvenlik amacıyla emanet depolarımızda muhafaza altına alınmakta, çıkışta ise talep durumunda adliyemizin dışında ilgilisine teslim edilmektedir. Burada ise 2019 yılında aramalarda ele geçirilen ancak teslim alınmayan malzemeler sergilenmektedir.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.