FLAŞ HABER
Hakimiyet Gazetesi

Tuzla Belediyesi, Gönül Elleri Çarşısı Osmanlı geleneği olan zimem defteri geleneğini günümüze taşıdı. İlçe genelinde ihtiyaç sahibi ailelerin bakkal borçları tamamen kapatıldı.
Ramazan ayı ve tam kapanma nedeniyle zor günler geçiren dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelerin yardımına Tuzla Belediyesi Gönül elleri Çarşısı yetişti. Bakkal borçlarını ödeyemeyen bir çok ailenin veresiye defterleri satın alındı.
ZİMEM GELENEĞİ
Osmanlı geleneği olan zimen defteri geleneğini yaşatan Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısının girişimleriyle Tuzla’da yaşayan yardıma muhtaç aileler Ramazan ayı boyunca bakkallardan ekmeklerini de ücret ödemeden alabilecekler. Hiç bir vatandaşın muhtaç olamayacağını dile getiren Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ulaşılamayan ve unutulmuş bakkal borçlarının da kendilerine bildirilmesini istedi. Gizli kalan ve kendilerine bildirilmeyen borçlarında haberdar edilmesi halinde ödeneceğini vurgulayan Başkan Yazıcı, alan el ile veren eli buluşturarak Gönül Elleri Çarşısı’nın Türkiye’nin dört bir yanında yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarını Ramazan ayında artırarak devam ettirdiğini söyledi. “Özellikle de Ramazan ayı dolayısıyla ecdadın bir âdeti olarak günümüze kadar gelen bakkal defterlerini, borç defterlerini, sanayici iş adamlarımızın destekleri ile kapatıyoruz” diyen Yazıcı, “Biz 365 gün hem yaşlılara, hem gençlere üniversite bursuna varıncaya kadar toplamda 21 bin 600 aileye her gün, her ay, 365 gün boyunca 4 bin 300 kadın kent gönüllümüz ile birlikte bu işi yapıyoruz. Ramazan ayı paylaşma ayıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiği gibi, hizmetkar olma ve mağdur ailelerin yanında olmaya ama özellikle 4 bin 300 kadın kent gönüllümüz ile en iyi şekilde sağlıyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.