kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

Türkiye’de görüldüğü günden beri binlerce vatandaşın ölümüne neden olan COVİD-19 virüsüne karşı insanlık olarak önlem almakta yetersiz kalınıyor. Tüm tehlikelere ve üstelik ölüm saçmasına rağmen Türkiye’de hiç bir yasağa uyulmuyor. Kuralların da tanınmadığı Türkiye’de virüs illetinden kurtulmak için tek çare ise hükümetin alacağı yeni önlemler. Pazartesi günü toplanılacak olan Bakanlanlar Kurulu Bilim kurulunun sunacağı yeni önlem paketini görüşerek karara bağlayacak. Edinilen bilgilere göre; Bakanlar kurulundan bu kez çok sert önlem kararları çıkacak. Hastanelerde yoğun bakımların yüzde yüz doluluk oranına yaklaşıldığı bu günlerde vatandaşların ölümü bayılmak gibi algıladığını savunan uzmanlar, “Alınacak önlemlerden hiç kimse şikayet etmesin. Sokağa çıkma yasağı biter bitmez, bu insanlar kendilerini sokaklara atıyorlar. Atılacak adımlara da uyulmaması halinde artık Türkiye’de bilim adamları bile vatandaşları uyarmaktan vaz geçecekler. O düzeye getirildi durum. Bukadar vurdumduymaz bir millet başka ülke de yok”dediler.
YENİ YASAKLAR GELİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu Toplantısı, ‘koronavirüs’ gündemiyle pazartesi günü gerçekleşecek. İkinci dalganın yaşandığı covid-19 vakaları nedeniyle yeni tedbir ve yasakların hayata geçirilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Alınan önlemlere rağmen vaka sayısında ciddi yükseliş sonrası hangi yasakların uygulanacağı merak konusu olmuş durumda.
YENİ KORONAVİRÜS YASAKLARI NELER? NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son değerlendirmelerini bir sunum ile kabineye aktaracak. Kovid-19 vakaları masaya yatırılırken, geçen hafta alınan tedbirlerin etkisi de değerlendirilecek. Bakan Koca, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini de sunacak. Öte yandan koronavirüs vaka sayısı arttıkça yeni tedbirler alınmaya başlanmıştı. Bunlardan biri de sokağa çıkma kısıtlaması oldu. İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge göndermişti.
HANGİ GÜNLERDE VE SAATLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR?
Yeni bir karar alınıncaya kadar her cumartesi günü saat 20.00 ile pazar günü 10.00 saatleri arasında ve pazar günü saat 20.00 ile pazartesi günü 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Sokağa çıkma yasağının cezası, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca 3 bin 150 TL olarak belirlendi. Öte yandan 20 yaşındaki ve altındaki vatandaşlar her gün 13.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkabiliyor. Diğer saatlerde 20 yaş ve altı için sokağa çıkma yasağı bulunuyor. 65 yaşındaki ve üstündeki vatandaşlar da her gün 10.00-13.00 saatleri arasında dışarı çıkabiliyor. Diğer saatlerde 65 yaş ve üstü için sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.