kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

Suudi Arabistan, Türk mallarına karşı aylardır devam eden gayri resmi boykotun ardından, et ve ürünlerinin yanı sıra yumurta, bal ile süt gibi ürünlerin ithalatını da resmi olarak askıya aldığını duyurdu.
Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerinin kötüleşmesinin ardından Körfez ülkesinin iş insanlarından Türk mallarına boykot çağrıları gelirken; Türk ihracatçılarının da Suudi Arabistan’da artan oranda ihracat engelleriyle karşılaştıkları ortaya çıktı.
BOYKOT RESMİYET KAZANDI
Ülkenin Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “Türk ürünlerinin gayri resmî boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok. Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz” ifadelerini kullanmıştı. Bugün ise Reuters haber ajansının servis ettiği habere göre, bir süredir Türkiye’nin ürettiği hayvansal ürünlere uygulanan üstü kapalı boykot resmiyet kazandı.
HAYVANSAL ÜRÜNLERİN ALIMI ASKIDA
Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından üyelerine gönderilen ve Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir Nota’ya atıfta bulunan e-maile göre, Körfez ülkesi birçok hayvansal ürünün Türkiye’den ithalatını durdurma kararını geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bildirdi. Reuters’ın aktardığı habere göre e-mailde, “T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıda, Riyad Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir e-postada, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan bir Nota’ya atıfla, ülkemizden kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta ve bal ve bunların ürünleri ile süt ve anne sütü alternatifi olan aromaların ithalatının 15 Kasım tarihinden itibaren askıya alındığı ifade edilmektedir” denildi.
BAKAN PEKCAN: RİYAD ISRARLI
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda boykot uygulamasına ilişkin soruları yanıtlarken, yapılan görüşmelerde Riyad’ın Türk mallarına resmi bir boykot uygulanmadığı yönünde ısrarlı olduğunu söylemişti. Pekcan basında yer alan ifadelerinde, “Konuyla ilgili ben muhatap bakanla defalarca görüştüm. Özelden de resmi olarak da görüşmeler yaptık. Ancak burada resmi bir duruşlarının olmadığını her seferinde bize bildirdiler, bunun özel sektörün talepleri olduğunu hep gündeme taşıdılar. Biz de DTÖ üyesi olmaktan kaynaklanan hak ve hükümlülüklerimiz çerçevesinde, ticari ve ekonomik ilişkilerimizin sorunlarının çözümü konusunda somut adımlar beklediğimizi ilettik. Muhataplarımızca tarafımıza resmi hiçbir kararın olmadığı, bazı istisnai sıkıntılar olduğu dile getirildi. Biz de Dışişleri Bakanlığımızla beraber en üst düzeyde konuyu takip ediyoruz” demişti.
10 AYDA YÜZDE 16 DÜŞTÜ
TİM verilerine göre, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı bu yılın ilk 10 ayında yüzde 16 düşüşle 2.23 milyar dolara geriledi. TÜİK verilerine göre bu toplam ihracatın yüzde 11’ini gıda ihracatı oluşturuyor. Bölgedeki etkinlikleri açısından rekabet içinde olan iki ülkenin hali hazırda gergin olan ilişkileri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin ardından krize dönüşmüştü.
İŞ DÜNYASI ZARAR GÖRÜYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Kralı Salman geçen hafta bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş; İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki liderin ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların giderilmesi için diyalog kanallarının açık tutulması hususunda mutabık kaldıkları belirtilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.