tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, ‘Kadına Destek Hattı’nı hayata geçirdiğini duyurdu. 444 80 86 numarası üzerinden Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Arapça dillerinde 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren hattın tanıtım toplantısı, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
“KADIN VE ŞİDDETİ YAN YANA KONUŞMAK UTANÇ VERİCİ”
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, ‘kadın’ ve ‘şiddeti’ yan yana konuşmanın utanç verici olduğunu vurguladı. İmamoğlu, şunları söyledi”Tabii yeni hedefler koymak lazım. Cinsiyet eşitsizliği, erkeklerin kadına yönelik şiddet suçları, -bunları 21 yüzyılda konuşuyoruz- her geçen gün azalacağı yerde, daha fazla yer buluyor. Daha fazla can sıkıcı olaylar ya da ortamlar yaşıyoruz. Açıkçası gitgide de büyüyor. İstatistikler de böyle gösteriyor. Bu anlamda hem Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun hem İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar var. Bizim de yaptığımız araştırmalar var. Tüm istatistikler gösteriyor ki, hızlı aksiyon göstermemiz gereken bir alanı konuşuyoruz. Toplu bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var.”
“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİR İHTİYAÇ”
Toplumun içerisinde kadının yerini güçlü kılmanın hayati önem taşıdığını belirten İmamoğlu, “Güzel şehrimizin adını taşıyan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemiz gündeme getirildi. Şiddetin olduğu ortamda bunu konuşmak, hepimiz adına üzücü. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek gündeme geldiğinde, yine en ön saflarda kadınların önemli bir mücadelesini hep birlikte izledik. Bu ihtiyaç, Türkiye’de yaşananlardan dolayı doğuyor” dedi.
“KADINLARIN UMUTLU BİR ŞEKİLDE VAR OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ”
Koronavirüs (covid-19) salgını sürecinde kadına yönelik şiddet olaylarının arttığına dikkat çeken İmamoğlu, şu bilgileri de paylaştı”Bütün bunları yenmek adına, işte bugün, bu adım atılıyor. Kadına şiddet hattımızın devreye alınmasıyla, umuyorum ki en acil biçimde, müdahalenin yapılmasını sağlayacağız. Belki de Allah korusun ki, kadınların hayatını kurtaracak bir hamle haline dönüşecek. Onları, tekrar umutlu bir şekilde toplumun içerisinde var olmalarını sağlayacak.”
“KADININ SESİNİ ÇOĞALTAN ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR”
Toplantıda konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise, “21. yüzyılda, kadınların özgürlük ve umut dolu şiirler yazmasına vesile olan sevgili Ekrem Başkan’ıma hakikaten çok teşekkür ediyorum; kadınların, sadece geleceğe umut ve özgürlük şiirleri bırakmasına değil, kadının sesini çoğaltan, gücünü artıran çalışmalarından dolayı. Bugünkü toplantıda, ben, bir siyasetçi ya da bir hekim kimliğimin dışında, bir kadın olarak duygularımı paylaşmak isterim” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.