kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’ye tarihine damga vuran Gezi olayları ile ilgili bir mesaj paylaştı.
İmamoğlu, Gezi Parkı eylemlerinin 7. yıl dönümünde paylaştığı mesajında “Şeyh Edebali’nin ‘Ey Oğul’ seslenişi yöneticiler için anlamlı bir kılavuzdur. Kılavuzun şaştığı zamanlar oldu. Şehrin yeşiline ve demokrasisine saygı göstermeyenlere karşı milyonların derin bir nefes alışı oldu Gezi. Kaybettiğimiz canları rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
NE OLMUŞTU?
2013’ün Mayıs ayında Taksim Gezi Parkı’nda başlayan gösteriler, kısa sürede Türkiye geneline yayılmıştı. Mayıs 2013’te ilk eylemler, iş makinelerinin Gezi Parkı’na girdiği ve çalışmalara başladığı bilgisinin sosyal medya üzerinden yayılmasıyla başlamıştı. Eylemciler, Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nı 2 hafta süreyle işgal etmişti. İşgal, güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle sona ermişti. Türkiye genelinde düzenlenen gösterilerde biri polis 8 kişi yaşamını yitimiş, 10 bine yakın kişi de yaralanmıştı.
Yüzlerce göstericinin gözaltına alındığı Gezi Parkı olaylarının ardından, aralarında Osman Kavala, Can Atalay, Mehmet Ali Alabora gibi isimlerin de yer aldığı 16 kişi hakkında iddianame hazırlanmıştı.
657 sayfalık iddianamede Gezi Parkı eylemleri ‘bir darbe kalkışması’ olarak tanımlanmıştı. Sanıklara ‘protestoları örgütlemek ve finanse etmenin’ yanı sıra ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’ suçlamaları da yöneltilmişti. Şubat 2020’de sonuçlanan davada, Osman Kavala dahil 9 sanık beraat etmiş, 7 sanığın dosyaları da ayrılmıştı. Gezi Parkı davasından beraat eden Kavala, aynı gün içinde başka bir soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alınmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.