tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

Ticaret Bakanlığı’nın 2019 Ekim ayında Doğu Afrika ülkelerinden Eritre Devleti ile yapılan ticaret hacmine ilişkin yayımladığı raporda kan ihracatıyla ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı.
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın Eritre Devleti’ne ilişkin siyasal, sosyal ve ekonomik bilgiler aktardığı raporunda Türkiye’nin Eritre Devleti’ne 2018 yılında kan ihracatı yaptığı ortaya çıktı.
Bakanlığın paylaştığı bilgilere göre Eritre Devleti ile yapılan söz konusu ihracatın “İnsan ve Hayvan Kanı, Serum, Aşı, Toksin” şeklindeki başlıklardan oluştuğu anlaşıldı.
Ayrıca Türkiye ile Eritre Devleti arasındaki ticaret hacmine dair bilgiler, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın Eritre Devleti hakkındaki ‘Ülke Profili’ başlığı adı altında yayımladığı raporunun 8. sayfasının Türkiye’nin Eritre’ye ihracatında Balzıca ürünler başlıklı tablosunda gösterildi.


Diğer taraftan raporda Eritre Devleti’yle “İnsan ve Hayvan Kanı, Serum, Aşı, Toksin” ihracatının bedelinin ise 90 bin dolar olduğu ifade edildi.
VATANDAŞIN KANI TİCARET KONUSU OLDU
Özellikle Türkiye’deki koronavirüs salgını kapsamında kan stoklarında ciddi sıkıtılar yaşanırken Kızılay kan bağışı konusunda vatandaşlara çağrıda bulunuyor. Kızılay yetkilileri, Türkiye’nin kan stoklarının ciddi şekilde azaldığına
ilişkin sık sık açıklamalar Türkiye’nin kan ihracatı yaptığının ortaya çıkması kafaları karıştırdı. Ayrıca vatandaşlardan toplanan kanların ticaret konusu haline gelmesi ise tartışma konusu haline geldi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.