tuzla-reklam
Hakimiyet Gazetesi

Yargıtay özel sektörde çalışanların haftada bir tatil yapma haklarının olduğunu karar verdi. Emsal taşıyacak olan karara imza atan Yargıtay, iznin 24 saatten az olamayacağına hükmetti. 8 yıl özel bir firmada çalışan işçi işten çıkarıldı.
İşten kovulan işçi, fazla çalışma ücreti, genel tatil, gece çalışması ve hafta tatili ücretinin ödenmesi talebiyle mahkemeye başvurdu. İş mahkemesinde görülen davada yerel mahkeme işçinin 7 gün çalıştırıldığı gerekçesiyle davayı kısmen kabul etti.
Kararın açıklanmasının ardından işten kovulan işçi temyiz için yargıtayın yolunu tuttu. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren ve emsal teşkil eden tarihi bir karar vardı. Yargıtay kararında, 4857 sayılı iş kanununda belirtildiği gibi haftalık iznin 24 saatten az olamayacağını dikkate alarak, “Hafta tatili izni kesintisiz en az 24 saattir. Bunun altında bir süre haftalık izin verilmesi durumunda, usulüne uygun şekilde hafta tatili izni kullandığından söz edilemez. Hafta tatili bölünerek kullandırılamaz. Buna göre hafta tatilinin 24 saatten az olarak kullandırılması halinde hafta tatili hiç kullandırılmamış sayılır. Somut uyuşmazlıkta, dava dilekçesi incelendiğinde davacı işçinin hafta tatilinde çalışma şekline ilişkin herhangi bir açıklamada bulunulmadığı gibi, dilekçede normal mesainin haftanın 6 günü olduğu açıkça ifade edilmiştir. Dava dilekçesindeki bu açıklama ve tüm dosya kapsamından davacı işçinin davalıya ait iş yerinde haftanın 7 günü çalışmadığı anlaşılmakla, hafta tatili ücreti talebinin reddine karar verilmesi gerekirken kabulüne hükmedilmesi de hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. Kararın bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”denildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.