kartal-ilan
Hakimiyet Gazetesi

Siyaset kulislerinde bir baskın erken seçimin konuşulduğu süreçte CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Yeni kurulan Gelecek ve DEVA partilerinin seçime katılabilmeleri için destek verebiliriz” açıklaması sonrasında iktidar kanadından karşı hamle geldi. AK Parti ve MHP 2018’de İYİ Parti’nin seçime katılabilmesini sağlayan formülün yeniden işletilebilmesine engel olmak için yasa değişikliği hazırlıyor.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ali Babacan’ın DEVA ile Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek partilerine seçime girebilmeleri için grup kurmak amacıyla milletvekili verebileceklerini söylemesine tepki göstermişti. Bahçeli, 15 Mayıs’ta Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasını ayrıca Siyasi Etik Yasası’nın da çıkarılmasını istemişti.
Bahçeli’nin ‘vekil borsası’ dediği adımın önüne geçecek düzenleme yapılması çağrısı bir hafta sonra karşılık buldu. Habertürk’e konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok” dediği ileri sürülse de AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı bu yönde bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Bostancı “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin, çeşitli oyunlarla ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütüyoruz. Herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez” dedi. Diğer ülkelerdeki düzenlemeleri incelediklerini ifade eden Bostancı “İYİ Parti teşkilat ve kongresini yaptığı için seçime girdi. İYİ Parti, YSK’nın belirttiği kurallar ve büyük kongresini yaptığı için seçime girmişti. Partiler 41 vilayette örgütlenmediği için seçime giremezken, bir gecede bir ilhamla siz grup kuracak milletvekilini bir başka partiden transfer edip, seçime girme hakkını kazanabilirsiniz. Böyle elde edilen bir hak, haksız elde edilmiş bir hak olarak da görebilirsiniz” diye konuştu. Çalışmalarını haziran ayında Meclis’e taşıyacaklarını kaydeden Bostancı “Çalışmanın somut bir hale gelmesinin ardından kamuoyuna açıklamalarda bulunacağız” ifadelerini kullandı. AK Parti ve MHP’nin bir erken seçim niyeti olmadığını iddia eden Bostancı “Bu temelsiz bir rüyadır. Dolayısıyla bu milletvekili düzenlemesinin erken seçim ile ilgisi yok. Seçim 2023’te zamanında olacak” değerlendirmesinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.